Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie

Galeria: Krzeszów Włącz pokaz slajdów

 
Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie

Tytuł zdjęcia: Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie


Autor: MiroM
Data dodania: 2013-09-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4854 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Krzeszów to mała miejscowość położona w Kotlinie Kamiennogórskiej na Dolnym Śląsku. Od czasu powstania Diecezji Legnickiej jest jej głównym sanktuarium i miejscem pielgrzymkowym. Krzeszów to zabytek najwyższej światowej klasy, znajdujący się na Liście Prezydenta RP i będącym żelaznym kandydatem do UNESCO, Bazylika Mniejsza p.w. Wniebowzięcia NMP  piękna późnobarokowa świątynia z przebogatym wnętrzem, nazywana Europejską Perłą Baroku, w której na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny z monumentalnym obrazem Wniebowzięcia NMP, zespół fresków o tematyce biblijnej i zakonnej oraz organy koncertowe  przez wielu uważane za najlepiej zachowane organy barokowe w tej części Europy
Miejscowość: Krzeszów
Kraina: Dolny Śląsk
Województwo: dolnośląskie
Tagi: barok  
Schowaj mapę

Krzeszów

Tym, co rozsławiło Krzeszów, jest zespół klasztorny cystersów (należą do niego dwa kościoły będące wybitnymi dziełami sztuki barokowej) oraz Mauzoleum Rodu Piastów świdnicko-jaworskich.

Największym (głównym) kościołem w Krzeszowie jest kościół klasztorny Wniebowzięcia NMP. Powstał w XVIII w. w miejscu kościoła gotyckiego, który zdążono jeszcze po zniszczeniu przez husytów poddać mozolnemu procesowi zbarokizowania). Wnętrze ozdabiają przepiękne rzeźby i freski, zobaczymy tu także przykład późnobarokowego dzieła snycerskiego, a mianowicie stalle, również ukoronowane rzeźbami. Przykłady wybitnej barokowej sztuki zdobniczej, tym razem freski, zachowały się zaś w kościele św. Józefa.

Mauzoleum Piastów Świdnickich jest połączone z prezbiterium kościoła opackiego. Złożone są tu prochy fundatorów i protektorów klasztoru - Bernarda, Bolków I, II i III, oraz zasłużonego dlań szlachcica W. Zedlitza.

Krzeszów ma także, podobnie jak Wambierzyce, swoją kalwarię. Nieco mniejszą. Składa się na nią 16 stacji, a cała trasa rozpoczyna się i kończy w zespole klasztornym.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
lubię takie obróbki zdjęć :)

Autor: Słonecznik (Maryla)   Dodano: 2013-09-20  21:00:12
robi wrażenie :)

Autor: sebol   Dodano: 2013-09-20  15:29:44
Wspaniały obiekt sakralny pięknie pokazany:)

Autor: ElaJ   Dodano: 2013-09-20  09:25:31
zobacz wszystkie komentarze w serwisie