Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pałac Dietla 1900r.

Galeria: Zagłębie Dąbrowskie Włącz pokaz slajdów

 
Pałac Dietla 1900r.

Tytuł zdjęcia: Pałac Dietla 1900r.


Autor: JureK
Data dodania: 2010-05-01
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4925 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Neobarokowy pałac Heinricha Dietela wchodził w skład zespołu patronackiego, wraz z parkiem, zabudową dawnej fabryki, osiedlem robotniczym, a także kościołem ewangelickim. Rezydencją rodziny Dietlów był do roku 1945,kiedy zajęty został przez komendaturę radziecką NKWD miasta na jej potrzeby. Do 1997 była tam siedziba Szkoły Muzycznej. Od 1997 budynek znalazł się w rękach prywatnych. Od tego samego roku rozpoczęły się prace związane z renowacją budynku i trwają do chwili obecnej. Jest on cennym zabytkiem ze względu na stan zachowania wnętrz: neorokokowa sala balowa, neobarokowa jadalnia i gabinet, eklektyczny pokój fajkowy i gabinet secesyjny, a przede wszystkim bogato zdobiona, efektownie wykonana łazienka, którego bogate wyposażenie zachowało się prawie bez zmian.
Miejscowość: Sosnowiec
Kraina: Zagłębie Dąbrowskie
Województwo: śląskie
Tagi: pałace parki  
Schowaj mapę

Zagłębie Dąbrowskie

Zagłębie Dąbrowskie - region historyczno-geograficzny w zachodniej Małopolsce. Główne miasta i gminy to: Będzin, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza (od której pochodzi nazwa regionu), Czeladź, Siewierz, Psary, Zawiercie, Olkusz, Sławków, Myszków i in.

Region łączy w sobie tereny silnie zurbanizowane z obszarami zalesionymi, zabytkowe budynki XIX-wieczne z zamkami o średniowiecznym rodowodzie oraz budownictwo sakralne wielu wyznań.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Zarówno pałac, jak i otoczenie jest zaniedbane:(

Autor: JureK   Dodano: 2010-05-01  23:37:35
zobacz wszystkie komentarze w serwisie