Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» SZLAK ZABYTKÓW TECHNIKI woj.ŚLĄSKIEGO

Galeria: Zagłębie Dąbrowskie Włącz pokaz slajdów

 
SZLAK ZABYTKÓW TECHNIKI woj.ŚLĄSKIEGO

Tytuł zdjęcia: SZLAK ZABYTKÓW TECHNIKI woj.ŚLĄSKIEGO


Autor: Andrzej
Data dodania: 2011-07-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1183 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Sosnowiec Główny - główny dworzec kolejowy w Sosnowcu, usytuowany w ścisłym centrum miasta, przy ulicy 3 Maja 16. Dworzec powstał w 1859 roku w okolicach wsi Sosnowice przy bocznicy łączącej Drogę Żelazną Warszawsko-Wiedeńską w Ząbkowicach przez granicę niemiecką z systemem kolejowym Prus. Zabytkowy, piętrowy budynek w stylu neoklasycystycznym, z parterowymi dobudowami ciągnącymi się wzdłuż peronu, wzniesiono prawdopodobnie według projektu włoskiego architekta Henryka Marconiego. Plan budynku wzorowany był na projekcie gmachu Dworca Wiedeńskiego w Warszawie. W latach 1997-2002 dworzec uległ kolejnym przeobrażeniom. Zostały wyremontowane i odnowione wnętrza oraz fasada budynku. W hali głównej przebudowano wejście do przejścia podziemnego oraz zmieniono układ kas i poczekalni.
Miejscowość: Sosnowiec
Kraina: Zagłębie Dąbrowskie
Województwo: śląskie
Tagi: kolej  
Schowaj mapę

Zagłębie Dąbrowskie

Zagłębie Dąbrowskie - region historyczno-geograficzny w zachodniej Małopolsce. Główne miasta i gminy to: Będzin, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza (od której pochodzi nazwa regionu), Czeladź, Siewierz, Psary, Zawiercie, Olkusz, Sławków, Myszków i in.

Region łączy w sobie tereny silnie zurbanizowane z obszarami zalesionymi, zabytkowe budynki XIX-wieczne z zamkami o średniowiecznym rodowodzie oraz budownictwo sakralne wielu wyznań.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych