Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Bałtyk - Samotny okręcik na pełnym morzu.

Galeria: Morze Bałtyckie Włącz pokaz slajdów

 
Bałtyk - Samotny okręcik na pełnym morzu.

Tytuł zdjęcia: Bałtyk - Samotny okręcik na pełnym morzu.


Autor: Michał P
Data dodania: 2014-12-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 1  Odsłon: 1657 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 

Morze Bałtyckie

Bałtyk to morze pełne sprzeczności. Z jednej strony często nazywany jest morzem śródziemnym północnej Europy, z drugiej zaś strony to jeden z najbardziej zanieczyszczonych akwenów na świecie. Choć chlubi się wspaniałymi plażami, jednymi z najpiękniejszych na naszym kontynencie, to niestety strefa klimatu umiarkowanego, w której jest położony raczej odstrasza od niego turystów głodnych słonecznych kąpieli i wody o temperaturze przekraczającej 20 stopni Celsjusza.

Bałtyk jest morzem stosunkowo płytkim - głębia położona najbliżej Polski (Głębia Gdańska) liczy zaledwie 118 m.  Najpłycej jest przy ujściu Wisły do Zatoki Gdańskiej, gdzie niesione przez rzekę osady tworzą niebezpieczne dla żeglugi mielizny.

Inną istotną cechą Morza Bałtyckiego jest jego niskie zasolenie - wynoszące średnio ok. 7 proc. (choć zimą w Zatoce Gdańskiej potrafi ono spaść nawet do 0,78 proc.). 

Z żeglarskiego punktu widzenia Bałtyk to dość trudny akwen. Zaliczany jest do mórz burzliwych, a jego fale są krótkie i strome. Typowa wysokość fali na Bałtyku wynosi 5 metrów, ale w czasie bardzo silnych sztormów przekracza nawet 10 metrów. Ponieważ Morze Bałtyckie zamarza tylko podczas wyjątkowo srogich zim nadaje się do żeglowania także o tej porze roku.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Masz rację- trochę wahałem się przed użyciem tego słowa, ale chciałem, żeby fotografia nabrała trochę tajemnicy. "Żaglówka" to sport, "łódka" to wędkarze, a "okręcik" to... No właśnie. Dziękuję za wskazówki- mam nadzieję, że moje fotografie nabierają walorów artystycznych. Pozdrawiam.

Autor: Michał P   Dodano: 2014-12-17  09:16:48
Ładny spokojny kadr, ale nazwa okręt zastrzeżona jest dla jednostki pływającej, uzbrojonej, przeznaczonej do wykonywania zadań bojowych. :) Serdeczności.

Autor: borowiak   Dodano: 2014-12-15  18:29:11
zobacz wszystkie komentarze w serwisie