Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Żaglowiec Siedow na pełnym morzu

Galeria: Morze Bałtyckie Włącz pokaz slajdów

 
Żaglowiec Siedow na pełnym morzu

Tytuł zdjęcia: Żaglowiec Siedow na pełnym morzu


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-08-29
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Pobierz tapetę na pulpit z tym zdjęciem
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 6343 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Spotkanie Siedowa na pełnym morzu, w dodatku idącego pod pełnymi żaglami, to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. A jeśli sami znajdujemy się wówczas na pokładzie innego żaglowca np. Pogorii, a statki przepływając obok siebie pozdrawiają się syrenami okrętowymi i tzw. biciem szklanek nie sposób zapanować nad emocjami.
Kraina: Morze Bałtyckie
Województwo: pomorskie
Tagi: morze żaglowce  
Schowaj mapę

Morze Bałtyckie

Bałtyk to morze pełne sprzeczności. Z jednej strony często nazywany jest morzem śródziemnym północnej Europy, z drugiej zaś strony to jeden z najbardziej zanieczyszczonych akwenów na świecie. Choć chlubi się wspaniałymi plażami, jednymi z najpiękniejszych na naszym kontynencie, to niestety strefa klimatu umiarkowanego, w której jest położony raczej odstrasza od niego turystów głodnych słonecznych kąpieli i wody o temperaturze przekraczającej 20 stopni Celsjusza.

Bałtyk jest morzem stosunkowo płytkim - głębia położona najbliżej Polski (Głębia Gdańska) liczy zaledwie 118 m.  Najpłycej jest przy ujściu Wisły do Zatoki Gdańskiej, gdzie niesione przez rzekę osady tworzą niebezpieczne dla żeglugi mielizny.

Inną istotną cechą Morza Bałtyckiego jest jego niskie zasolenie - wynoszące średnio ok. 7 proc. (choć zimą w Zatoce Gdańskiej potrafi ono spaść nawet do 0,78 proc.). 

Z żeglarskiego punktu widzenia Bałtyk to dość trudny akwen. Zaliczany jest do mórz burzliwych, a jego fale są krótkie i strome. Typowa wysokość fali na Bałtyku wynosi 5 metrów, ale w czasie bardzo silnych sztormów przekracza nawet 10 metrów. Ponieważ Morze Bałtyckie zamarza tylko podczas wyjątkowo srogich zim nadaje się do żeglowania także o tej porze roku.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Spotkanie ze Siedowem to jedna z najpiękniejszych chwil na morzu, jakie miałem okazję przeżyć. Takich emocji życzę każdemu :-).

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2010-09-03  23:28:26
Wspaniała sesja z rejsu, zazdroszczę jeszcze nigdy nie żeglowałam po morzu i takimi dużymi jednostkami, jedynie nasze Mazury, fotki śliczne, pozdrawiam:)))

Autor: Gabriela Jaworowska   Dodano: 2010-09-03  16:23:21
zobacz wszystkie komentarze w serwisie