Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Główki portu jachtowego w Gdyni

Galeria: Morze Bałtyckie Włącz pokaz slajdów

 
Główki portu jachtowego w Gdyni

Tytuł zdjęcia: Główki portu jachtowego w Gdyni


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-10-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Pobierz tapetę na pulpit z tym zdjęciem
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 6402 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kiedy wróciliśmy z naszego jesiennego rejsu po Bałtyku z gdyńskiego portu wypływał właśnie rosyjski żaglowiec Curier. Długo staliśmy przy falochronie patrząc, jak rozpływa się w mgiełce horyzontu. Nikt się nie odezwał nawet słowem. Wszyscy wiedzieliśmy, że ta chwila zapadnie w nas do końca życia.
Kraina: Morze Bałtyckie
Województwo: pomorskie
Schowaj mapę

Morze Bałtyckie

Bałtyk to morze pełne sprzeczności. Z jednej strony często nazywany jest morzem śródziemnym północnej Europy, z drugiej zaś strony to jeden z najbardziej zanieczyszczonych akwenów na świecie. Choć chlubi się wspaniałymi plażami, jednymi z najpiękniejszych na naszym kontynencie, to niestety strefa klimatu umiarkowanego, w której jest położony raczej odstrasza od niego turystów głodnych słonecznych kąpieli i wody o temperaturze przekraczającej 20 stopni Celsjusza.

Bałtyk jest morzem stosunkowo płytkim - głębia położona najbliżej Polski (Głębia Gdańska) liczy zaledwie 118 m.  Najpłycej jest przy ujściu Wisły do Zatoki Gdańskiej, gdzie niesione przez rzekę osady tworzą niebezpieczne dla żeglugi mielizny.

Inną istotną cechą Morza Bałtyckiego jest jego niskie zasolenie - wynoszące średnio ok. 7 proc. (choć zimą w Zatoce Gdańskiej potrafi ono spaść nawet do 0,78 proc.). 

Z żeglarskiego punktu widzenia Bałtyk to dość trudny akwen. Zaliczany jest do mórz burzliwych, a jego fale są krótkie i strome. Typowa wysokość fali na Bałtyku wynosi 5 metrów, ale w czasie bardzo silnych sztormów przekracza nawet 10 metrów. Ponieważ Morze Bałtyckie zamarza tylko podczas wyjątkowo srogich zim nadaje się do żeglowania także o tej porze roku.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Kilka razy obserwowałam podobną scenę z gdyńskiego brzegu... z zupełnie innymi uczuciami, jak ptak - nielot, który choć bardzo by chciał, nie potrafi oderwać się od lądu :)

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2009-11-22  20:12:57
zobacz wszystkie komentarze w serwisie