Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Goszczanów - wnętrze barokowego kościoła świętego Marcina i Stanisława

Galeria: Goszczanów Włącz pokaz slajdów

 
Goszczanów - wnętrze barokowego kościoła świętego Marcina i Stanisława

Tytuł zdjęcia: Goszczanów - wnętrze barokowego kościoła świętego Marcina i Stanisława


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2012-05-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3195 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Główny ołtarz jest polichromowany z drewna, natomiast ołtarze boczne są rokokowe. Po 1646 roku ze spalonego kościoła przeniesiono płytę - epitafium Mikołaja Poniatowskiego wmurowując ją w łuku wejściowym do kaplicy, pod którą znajduje się krypta z trumnami Turczynek. Wśród wyposażenia kościoła na szczególną uwagę zasługuje gotycka rzeźba świętego Jana Ewangelisty z XV wieku, misa mosiężna z początku XVI wieku, barokowe figury świętego Jana Nepomucena i świętego Onufrego, rokokowe krucyfiksy, kielich z 1788 roku, monstrancja z 1879 roku, oraz szaty liturgiczne z XVIII wieku.
Miejscowość: Goszczanów
Kraina: Wielkopolska
Województwo: łódzkie
Tagi: barok kościoły  
Schowaj mapę

Goszczanów

Pierwszy raz o Goszczanowie pisano w dokumencie z 1136 r., w którym podano jego łacińską nazwę ''Gostanowici''. Wiadomo także, że wieś rozwinęła się na bazie folwarku położonego nad rzeką Swędrnią. W czasach panowania króla Kazimierza Jagielończyka była własnością dóbr królewskich.

Położenie wsi przy trakcie wiodącym z Warszawy do Poznania znacznie przyczyniło się do jej rozwoju. W 1863 r., po powstaniu styczniowym ukaz carski przekazał wieś na własność małorolnych chłopów.

W centrum wsi na wzgórzu, wznosi się barokowy kościół pod wezwaniem św. Marcina i św. Stanisława Biskupa Męczennika ufundowany przez ród Poniatowskich z pobliskiego Poniatowa. W kościele zachowały się epitafia członków rodu.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Goszczanów - wnętrze barokowego kościoła świętego Marcina i Stanisława
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych