Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Eklektyczny kościół św. Wojciecha

Galeria: Lewków Włącz pokaz slajdów

 
Eklektyczny kościół św. Wojciecha

Tytuł zdjęcia: Eklektyczny kościół św. Wojciecha


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-02-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3425 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kościół św. Wojciecha wzniesiony w latach 1844 -1846 w miejscu poprzedniej, drewnianej świątyni, której w roku 1520 patronowała św. Zofia. Obecny kościół ufundowany jest przez Salomeę Lipską i jej wnuka Wojciecha Lipskiego. W głównym ołtarzu znajduje się obraz św. Anny Samotrzeć ze św. Janem (kopia Leona Koplińskiego z obrazu Murilla - z Luwru). Na uwagę zasługuje też kuta krata żelazna z ornamentami. Przy kościele znajduje się grobowiec rodziny Lipskich.
Miejscowość: Lewków
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Tagi: kościoły renesans  
Schowaj mapę

Lewków

Lewków to wieś położona 6 km na północny wschód od Ostrowa Wielkopolskiego, nad rzeką Niedźwiadą. W miejscowości zachowało się kilka cennych zabytków, z których najcenniejszym jest klasycystyczny pałac Lipskich. Zbudowana w 1791 roku dla Generała Wojciecha Lipskiego herbu Grabie budowla zaprojektowana została prawdopodobnie przez Chrystiana Kamsetzera, budowniczego bliźniaczo podobnej rezydencji w Siernikach.

Przy całkowicie klasycystycznym charakterze architektury pałacu jego usytuowanie na osi, z oficynami po obu stronach i dziedzińcami, ma jeszcze charakter barokowy. We wnętrzach pałacu, w którym mieści się obecnie Muzeum Ziemi Kaliskiej zachowały się ciekawe polichromie Smuglewicza.

Ponadto w Lewkowie znajdują się ładny eklektyczny kościół św. Wojciecha z neorenesansowym wyposażeniem wnętrza, wzniesiony w latach 1844 - 1846 oraz przykościelny grobowiec Lipskich.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Eklektyczny kościół św. Wojciecha
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych