Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pałac Lipskich

Galeria: Lewków Włącz pokaz slajdów

 
Pałac Lipskich

Tytuł zdjęcia: Pałac Lipskich


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-02-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 4663 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pałac posiada czterokolumnowy wgłębny portyk joński w wielkim porządku, zwieńczony trójkątnym tympanonem. We wnętrzu tablica podtrzymywana przez gryfy z napisem: "Sobie, Swoim, Przyjaciołom, Potomności".
Miejscowość: Lewków
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Schowaj mapę

Lewków

Lewków to wieś położona 6 km na północny wschód od Ostrowa Wielkopolskiego, nad rzeką Niedźwiadą. W miejscowości zachowało się kilka cennych zabytków, z których najcenniejszym jest klasycystyczny pałac Lipskich. Zbudowana w 1791 roku dla Generała Wojciecha Lipskiego herbu Grabie budowla zaprojektowana została prawdopodobnie przez Chrystiana Kamsetzera, budowniczego bliźniaczo podobnej rezydencji w Siernikach.

Przy całkowicie klasycystycznym charakterze architektury pałacu jego usytuowanie na osi, z oficynami po obu stronach i dziedzińcami, ma jeszcze charakter barokowy. We wnętrzach pałacu, w którym mieści się obecnie Muzeum Ziemi Kaliskiej zachowały się ciekawe polichromie Smuglewicza.

Ponadto w Lewkowie znajdują się ładny eklektyczny kościół św. Wojciecha z neorenesansowym wyposażeniem wnętrza, wzniesiony w latach 1844 - 1846 oraz przykościelny grobowiec Lipskich.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Pałac Lipskich
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych