Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pałac Lipskich - elewacja ogrodowa

Galeria: Lewków Włącz pokaz slajdów

 
Pałac Lipskich  - elewacja ogrodowa

Tytuł zdjęcia: Pałac Lipskich - elewacja ogrodowa


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-02-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 3  Odsłon: 5663 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W elewacji ogrodowej występuje półkolisty ryzalit nakryty spłaszczoną kopułą, kartusz z datą 1791, wyżej figury kobiece podtrzymujące kartusze z monogramem SL (Salomea Lipska) i herbem Świnka. Elewacje ozdobiono bogato późnobarokową dekoracją sztukatorską, rzeźbiarską i malarską. Kompozycje sztukatorskie wypełniają płaszczyzny ścian i elementy architektoniczne, takie jak gzymsy, fryzy, podokienniki i nadokienniki. Na ścianach zewnętrznych herby, monogramy, ornamenty roślinne, figury alegoryczne.
Miejscowość: Lewków
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Schowaj mapę

Lewków

Lewków to wieś położona 6 km na północny wschód od Ostrowa Wielkopolskiego, nad rzeką Niedźwiadą. W miejscowości zachowało się kilka cennych zabytków, z których najcenniejszym jest klasycystyczny pałac Lipskich. Zbudowana w 1791 roku dla Generała Wojciecha Lipskiego herbu Grabie budowla zaprojektowana została prawdopodobnie przez Chrystiana Kamsetzera, budowniczego bliźniaczo podobnej rezydencji w Siernikach.

Przy całkowicie klasycystycznym charakterze architektury pałacu jego usytuowanie na osi, z oficynami po obu stronach i dziedzińcami, ma jeszcze charakter barokowy. We wnętrzach pałacu, w którym mieści się obecnie Muzeum Ziemi Kaliskiej zachowały się ciekawe polichromie Smuglewicza.

Ponadto w Lewkowie znajdują się ładny eklektyczny kościół św. Wojciecha z neorenesansowym wyposażeniem wnętrza, wzniesiony w latach 1844 - 1846 oraz przykościelny grobowiec Lipskich.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Pałac Lipskich - elewacja ogrodowa
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych