Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Młochów - park pałacowy

Galeria: Młochów Włącz pokaz slajdów

 
Młochów - park pałacowy

Tytuł zdjęcia: Młochów - park pałacowy


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-02-11
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 12823 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Po wojnie w młochowskim pałacu urządzono przedszkole i dom sierot, a po generalnym remoncie w 1957 r. umieszczono placówkę naukową pod szumną nazwą Instytut Hodowli Ziemniaka. Następnie pałac przejął Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, co skończyło się dla młochowskiej rezydencji dość zmutno. Pałac opuszczono, pozostawiając praktycznie na pastwę losu.
Miejscowość: Młochów
Kraina: Warszawa i okolice
Województwo: mazowieckie
Tagi: kolor parki  
Schowaj mapę

Młochów

Młochów to niewielka wieś położona w gminie Nadarzyn, oddalona zaledwie 3 km od ruchliwej szosy Warszawa - Katowice. W porównaniu z okolicami popularnej drogi to już zupełnie inny świat.

Dookoła rozciąga się przepiękna kraina pełna lasów. Sam Młochów leży w sąsiedztwie rezerwatów przyrody - Młochowskiego Grądu, obejmującego pozostałości Puszczy Jaktorowskiej i Młochowskiego Łęgu, utworzonego w dolnym odcinku rzeki Utraty.

Jednak to nie połóżenie odróżnia Młochów od innych miejscowości. We wsi zachowała się prawdziwa perła architektury doby klasycyzmu - okazałe założenie pałacowe, składające się z pałacu właściwego, dwóch oficyn stojących po bokach dziedzińca oraz obszernego parku krajobrazowego. Zbudowana w latach 1804 - 1810 siedziba to wspaniały i harmonijny przykład XIX - wiecznej architektury ziemniańskiej na Mazowszu. Niestety od wielu lat pałac popada w ruinę i niszczeje.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Młochów - park pałacowy
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych