Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Żaczek

Galeria: Inowrocław Włącz pokaz slajdów

 
Żaczek

Tytuł zdjęcia: Żaczek


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-01-16
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 485 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: U wylotu pl. Klasztornego, który łączy się z ul. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu, stoi mała figurka ŻACZKA z fletem prostym, który ubrany jest w średniowieczny strój. Wysoka na nieco ponad metr figurka  to dzieło artysty z pracowni PRO-ART z Lublina  Wojciecha Mendzelewskiego. I choć żak  to dawna nazwa studenta, a Inowrocław nie posiada żadnej uczelni wyższej, "student" stoi w centrum miasta mimo.
Miejscowość: Inowrocław
Kraina: Kujawy
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: rzeźba  
Schowaj mapę

Inowrocław

Powiat Inowrocławski leży na granicy Kujaw i Wielkopolski, zajmuje południową część województwa kujawsko-pomorskiego, jest jednym z największych Powiatów w województwie kujawsko-pomorskim. Rozciąga się na powierzchni 1225 km.

Powiat zadowoli z pewnością swoją oferta turystyczną zarówno wielbicieli aktywnego wypoczynku, jak i zwolenników relaksu w ciszy i spokoju. W powiecie inowrocławskim znaleźć można wiele cennych zabytków pamiętających czasy początków państwa polskiego, owianych tajemnicami i legendami.

Największe atrakcje turystyczne odwiedzający Powiat Inowrocławski znajdą przede wszystkim w Inowrocławiu, Kruszwicy i Pakości. W Inowrocławiu jednym z głównych atrakcji jest XII wieczny kościół Imienia Najświętszej Marii Panny, fragment murów obronnych grodu z XV wieku, dom Jana Kasprowicza oraz park solankowy wraz z tężniami.

Kruszwica natomiast zachęca turystów legendarną Mysią Wieżą, stojąca na wzgórzu zamkowym u nasady Półwyspu Rzępowskiego. Stanowi ona pozostałość zamku obronnego z XIVw. Nazwa wieży wywodzi się z legendy o okrutnym królu Popielu, którego tu właśnie zjadły myszy. 

W Kruszwicy koniecznie należy także zobaczyć kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz Nadgoplański Park Tysiąclecia. Miłośnicy przyrody znajdą tam najcenniejsze w Polsce ostoje lęgowe ptaków wodnych i błotnych.

Z kolei w Pakości na uwagę turystów zasługuje Kalwaria Pakoska zwana też Kujawską Jerozolimą.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Żaczek
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych