Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Most Solidarności w Płocku. Mazowsze

Galeria: Płock Włącz pokaz slajdów

 
Most Solidarności w Płocku. Mazowsze

Tytuł zdjęcia: Most Solidarności w Płocku. Mazowsze


Autor: Piotr Giłko
Data dodania: 2010-01-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.25  Ocen: 4  Odsłon: 2896 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Most Solidarności w Płocku to budowla nie byle jaka. To największy i najdłuższy most w naszym kraju. Jego całkowita długość wraz z doprowadzającą nań estakadą liczy aż 1700 metrów! Najbardziej malownicza część podwieszana mostu ma długość 615 metrów, w tym 375 metrów przypada na przęsło środkowe - żeglowne, co czyni zeń najdłuższą tego typu budowlę w tej części Europy. Nic dziwnego, że most już w fazie budowy miał liczne rzesze swoich fanów, a obecnie jest bardzo częstym motywem wielu zdjęć z dawnej stolicy Mazowsza.
Miejscowość: Płock
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
Tagi: mosty  
Schowaj mapę

Płock

Płock to jedna z najstarszych osad na Mazowszu – już w VIII-IX wieku był tu silny ośrodek kultu pagańskiego. W l. 1037-47 siedziba władcy państwa mazowieckiego, Masława, za panowania Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego faktyczna stolica kraju.

Płock to wielki pomnik kultury, historii i tradycji polskiej. W mieście zachowało się ponad 100 obiektów wpisanych na listę zabytków. Do najważniejszych z nich należy zamek Książąt Mazowieckich, zbudowany w połowie XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Z gotyckiego zamku zachowały się dwie wieże: Wieża Zegarowa z 1353 r. oraz Wieża Szlachecka (dawne więzienie dla szlachty), a także fragment murów obronnych.

Drugim, równie ważnym, zabytkiem Płocka jest Katedra Wniebowzięcia NMP, pierwotnie romańska, zbudowana w latach 1130 – 1144 (w XIV w. dobudowano do niej kruchtę z dwoma gotyckimi wieżami). W północnej części świątyni znajduje się Kaplica Królewska z sarkofagiem Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. W portalu kruchty odnajdziemy absolutnie unikatowy zabytek w skali kraju i Europy – kopię romańskich brązowych Drzwi Płockich, których oryginał od XV w. znajduje się w Soborze św. Zofii w Nowogrodzie Wielkim.

Do najstarszych zabytków świeckich Płocka należy dom "pod trąbami" z XV wieku. Godny uwagi jest także Stary Rynek z klasycystycznym ratuszem z 1827 r., rogatki miejskie, zespół spichlerzy z XIX wieku oraz jedyne w kraju Muzeum Secesji.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Most Solidarności w Płocku. Mazowsze
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych