Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Most Solidarności

Galeria: Płock Włącz pokaz slajdów

 
Most Solidarności

Tytuł zdjęcia: Most Solidarności


Autor: Piotr Łykowski
Data dodania: 2009-02-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.50  Ocen: 6  Odsłon: 3143 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Most wantowy wybudowany w Płocku nad Wisłą. Budowa mostu zaczęła się latem 2002 roku, a zakończyła w 2006 roku. Jest to największa podwieszana przeprawa w kraju z najdłuższym w tej części Europy przęsłem żeglownym o długości 375 metrów. Dla Płocka to najważniejsza po Petrochemii inwestycja, która ma rozwiązać problemy komunikacyjne miasta. Most ma 16 podpór z czego większość znajduje się w strefie zalewowej między lewym brzegiem Wisły, a wałem przeciwpowodziowym. Most jest czteropasmowy podwieszany na 2 pylonach.
Miejscowość: Płock
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
Tagi: mosty  
Schowaj mapę

Płock

Płock to jedna z najstarszych osad na Mazowszu – już w VIII-IX wieku był tu silny ośrodek kultu pagańskiego. W l. 1037-47 siedziba władcy państwa mazowieckiego, Masława, za panowania Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego faktyczna stolica kraju.

Płock to wielki pomnik kultury, historii i tradycji polskiej. W mieście zachowało się ponad 100 obiektów wpisanych na listę zabytków. Do najważniejszych z nich należy zamek Książąt Mazowieckich, zbudowany w połowie XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Z gotyckiego zamku zachowały się dwie wieże: Wieża Zegarowa z 1353 r. oraz Wieża Szlachecka (dawne więzienie dla szlachty), a także fragment murów obronnych.

Drugim, równie ważnym, zabytkiem Płocka jest Katedra Wniebowzięcia NMP, pierwotnie romańska, zbudowana w latach 1130 – 1144 (w XIV w. dobudowano do niej kruchtę z dwoma gotyckimi wieżami). W północnej części świątyni znajduje się Kaplica Królewska z sarkofagiem Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. W portalu kruchty odnajdziemy absolutnie unikatowy zabytek w skali kraju i Europy – kopię romańskich brązowych Drzwi Płockich, których oryginał od XV w. znajduje się w Soborze św. Zofii w Nowogrodzie Wielkim.

Do najstarszych zabytków świeckich Płocka należy dom "pod trąbami" z XV wieku. Godny uwagi jest także Stary Rynek z klasycystycznym ratuszem z 1827 r., rogatki miejskie, zespół spichlerzy z XIX wieku oraz jedyne w kraju Muzeum Secesji.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Most Solidarności
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych