Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Plock, Wielka Plyta, Kosciol pw. Matki Boskiej Czestochowskiej 2013

Galeria: Płock Włącz pokaz slajdów

 
Plock, Wielka Plyta, Kosciol pw. Matki Boskiej Czestochowskiej 2013

Tytuł zdjęcia: Plock, Wielka Plyta, Kosciol pw. Matki Boskiej Czestochowskiej 2013


Autor: Ireneusz Markiewicz
Data dodania: 2016-09-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 1  Odsłon: 632 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Parafia św. Jadwigi Królowej w Płocku  rzymskokatolicka parafia w dekanacie płockim zachodnim, w diecezji płockiej. Parafia powstała 23 kwietnia 1981. Jej obecnym proboszczem od 1986 roku jest ks. kan. Stanisław Kaźmierczak. Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej wybudowany w latach 1981-1999. Przed kościołem znajduje się pomnik św. Jadwigi (3. co do wielkości w diecezji). Pomnik poświęcił 15 grudnia 2013 bp Roman Marcinkowski.
Miejscowość: Płock
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Płock

Płock to jedna z najstarszych osad na Mazowszu – już w VIII-IX wieku był tu silny ośrodek kultu pagańskiego. W l. 1037-47 siedziba władcy państwa mazowieckiego, Masława, za panowania Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego faktyczna stolica kraju.

Płock to wielki pomnik kultury, historii i tradycji polskiej. W mieście zachowało się ponad 100 obiektów wpisanych na listę zabytków. Do najważniejszych z nich należy zamek Książąt Mazowieckich, zbudowany w połowie XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Z gotyckiego zamku zachowały się dwie wieże: Wieża Zegarowa z 1353 r. oraz Wieża Szlachecka (dawne więzienie dla szlachty), a także fragment murów obronnych.

Drugim, równie ważnym, zabytkiem Płocka jest Katedra Wniebowzięcia NMP, pierwotnie romańska, zbudowana w latach 1130 – 1144 (w XIV w. dobudowano do niej kruchtę z dwoma gotyckimi wieżami). W północnej części świątyni znajduje się Kaplica Królewska z sarkofagiem Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. W portalu kruchty odnajdziemy absolutnie unikatowy zabytek w skali kraju i Europy – kopię romańskich brązowych Drzwi Płockich, których oryginał od XV w. znajduje się w Soborze św. Zofii w Nowogrodzie Wielkim.

Do najstarszych zabytków świeckich Płocka należy dom "pod trąbami" z XV wieku. Godny uwagi jest także Stary Rynek z klasycystycznym ratuszem z 1827 r., rogatki miejskie, zespół spichlerzy z XIX wieku oraz jedyne w kraju Muzeum Secesji.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Plock, Wielka Plyta, Kosciol pw. Matki Boskiej Czestochowskiej 2013
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych