Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Papież ciechanowski

Galeria: Ciechanów Włącz pokaz slajdów

 
Papież ciechanowski

Tytuł zdjęcia: Papież ciechanowski


Autor: Tomasz Dejtrowski
Data dodania: 2010-04-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 2372 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Ciechanów
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
Schowaj mapę

Ciechanów

Ciechanów położony jest na północy województwa Mazowieckiego w dolinie rzeki Ładyni. Jest to miasto z bogatą i ciekawą historią, niegdyś, w czasach średniowiecza, będące jednym z najprężniej rozwijających się grodów w regionie. Przebiegał tędy słynny bursztynowy szlak.

Najważniejszym z zabytków Ciechanowa i jego wizytówką jest Zamek Książąt Mazowieckich (dziś częściowo zrekonstruowany) wzniesiony w zakolu Ładyni. Jego budowę rozpoczęto w XIV w. Zamieszkiwała w nim nawet królowa Bona, która otrzymała zamek w prezencie od Zygmunta Starego. Miejsce to odwiedzali także nasi wybitni pisarze: m. in. Zygmunt Krasiński (8 km od Ciechanowa, w Opinogórze znajduje się pałac rodziny Krasińskiech), Stefan Żeromski, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz i Maria Konopnicka.

Legendarnym ojcem miasta był Ciechan, który w czasach prasłowiańskich wraz z synami założył przyszły Ciechanów - na dzisiejszej Farskiej Górze (tak mówią przynajmniej badania archeologów) postawił pierwszy szałas i pobudował drewniany gród. Mieszkańcy miasta wystawili Ciechanowi pomnik - u podnóża góry właśnie. Zwiedzając Ciechanów koniecznie trzeba zobaczyć także neogotycki ratusz zaprojektowany przez słynnego Henryka Marconiego, XIX-wieczną dzwonnicę, oraz XIV-wieczny kościół św. Józefa. W świątyni znajdują się historyczne tablice i epitafia, a także cenne granitowe kropielnice prawdopodobnie rówieśnice kościoła, XVI-wieczny krzyż z belki tęczowej i XVII-wieczny krucyfiks.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Papież ciechanowski
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych