Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Smak gotyku w Szydłowie - kościół Wszystkich Świętych

Galeria: Szydłów Włącz pokaz slajdów

 
Smak gotyku w Szydłowie - kościół Wszystkich Świętych

Tytuł zdjęcia: Smak gotyku w Szydłowie - kościół Wszystkich Świętych


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2009-11-27
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3661 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Szydłów
Kraina: Pogórze Szydłowskie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: gotyk kościoły  
Schowaj mapę
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Smak gotyku w Szydłowie - kościół Wszystkich Świętych
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
I to jest baaaaaaardzo, baaaaardzo poważny błąd. Bo z Kielc jest wszedzie blisko i po drodze:-).

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2009-11-28  07:13:14
Oczywiście :) A sygnaturki to chyba cysterski wynalazek, pozwalający ominąć zakonne reguły - mieć wieżę i jednocześnie jej nie mieć ;) Coraz bardziej mnie ciekawi ten świętokrzyski region, w ogóle go nie znam...

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2009-11-27  22:09:13
Wieży nie ma i nie było. Kościól stoi na cyplu skalnym poza murami miasta. Tak myśle na goraco, ale chyba w większości kieleckich obiektów z XV i XVI wieku wieży nie ma, spotyka się tylko późniejsze sygnaturki. Nie, w Wiślicy ( tez baryczkowski !) jest dzwonnica jak się patrzy. Ale u Władysława w Szydłowie, w Stopnicy, w Chęcinach, Chotlu Czerwonym - nie ma. Pogrzebie jeszcze w dekanatach, odpowiem za kilka dni. Zgoda ?

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2009-11-27  21:38:12
Mi natomiast przypomina stylem wykonania kilka kościółków na Pałukach. Kilka zdjęć dla porównania jest zamieszczone w PK.

Autor: Dariusz Żuk   Dodano: 2009-11-27  21:10:33
Dziekuje ! :-))))). Bardzo dobre ! Powiem, że Szydlow poszedl z dymem w stydzniu czterdzieści pięć, co nieco zostało poodklejane, polatane, ale generalnie to jest cudowna prowincja. Dla takich ludzi, ktorzy tutaj wpadna na pól dnia, zachwycą się i zniknąś w tumanie kurzu za zakrętem w stronę Gnojna....

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2009-11-27  21:04:11
Pomorski ceglany gotyk jest mi bardzo bliski... dlatego z ciekawością zawsze przyglądam się innym obiektom z tego okresu w innych miejscach. Zazwyczaj różnią się od tego "mojego" głównie materiałem zastosowanym do budowy... ale tu zwróciłam uwagę na brak wieży. Czy ma to jakieś uzasadnienie?

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2009-11-27  21:02:00
:) No to czekam na więcej ciekawych zdjęć. Co położenia Szydłowa, to gdyby leżał kiedyś w Langwedocji, to pewnie byłby zdziesiątkowany przez Inkwizytorów w czasach Katarów. Na szczęście leżał i leży w Polsce, dlatego zachował swoją piękność do dziś:)

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2009-11-27  20:53:40
Kanon jest czesto odbiciem obowiazujacych reguł. Jednak Darłowo to siedziba księcia, bogate pomorskie miasto. Handlowy harmider, tumult gawoedzi, gwar żeglarzy i kupców, ryczerzy i możnowładców przyciągał nie tylko łyków, ale i bogaczy, sprzyjał muratorom wznoszącym coraz to nowe świątynię. Pomorze przywołałem ad hoc. Kieleckie jest ( było ) inne, stad to zdziwko. Szydłow leżal daleko od traktow handlowych, nie mial znaczenia ani politycznego, ani gospodarczego. Z ogromna przesada nazywany bywa "polskim Carcassonne", sam zresztą wierzyłem święcie w tę etykietę zanim nie zobaczyłem miasta zrekonstruowanego przez Viollet-le-Duca w Langwedocji. Jestem przekonany, że gdyby to kieleckie miasteczko leżalo przy głownych traktach byłoby znane każdemu Europejczykowi. Obiecuje, ze rzuce jeszcze kilka innych fotek z tego miejsca.:-))))

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2009-11-27  20:40:51
Wydaje się mi, że na Pomorzu można także napotkać budowle podobnym stylu. Moim zdaniem podobny jest do gotyckiego Kościoła św. Jerzego w Darłowie, który także znajdował się poza murami miasta. Ze względu na swoją lokalizację oraz bezpośrednie sąsiedztwo Szpitala Ducha Świętego - kościół ten przeznaczony był dla cierpiących na ubóstw i różnego rodzaju choroby w tym - trąd. Zapraszam do zobaczenia, oczywiście na PK: http://polskiekrajobrazy.pl/Galerie/1162:Darlowo/9165:Darlowo_kosciol_sw._Jerzego.html

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2009-11-27  19:56:23
Tutaj, na małopolskiej prowicji ( niech mnie tylko nie zabiją lokalni patrioci regionu kieleckiego!!!!) stary poczciwy gotyk jest odmienny od ceglanego Pomorza czy urody europejskich metropolii. Ten Szydłów to był kiedyś cymes z całym kontekstem tego akurat słówka i położony poza murami miasteczka kościółek jest perełką z przełomu XIV i XV wieku. Jeżeli komuś przytrwafi się taka niebywała okazja, że trafi do wnętrza ( wejściowe drzwi są najczęsciej zamknięte na głucho) to popatrzy z zachwytem na resztki polichromii.

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2009-11-27  19:16:25
Tak, nie tylko smak gotyku tu czuć, ale i zapach:)

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2009-11-27  18:01:21
zobacz wszystkie komentarze w serwisie