Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Lidzbark WarmińskiWłącz pokaz slajdów

Strzelista wieża XIV-wiecznej kolegiaty św. Piotra i Pawła
Samotna jabłoń?
Sanna
Lidzbark Warmiński zamek gotycki 1350-1400
Lidzbark Warmiński zamek gotycki 1350-1400
Lidzbark Warmiński kościól św.Piotra i Pawła XIV w
Lidzbark Warmiński - przedzamcze
Lidzbark Warmiński - zamek o świcie
Zamek Biskupów Warmińskich
Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim
Lidzbark Warmiński

Lidzbark Warmiński

miejscowość

Lidzbark Warmiński to dawna stolica Warmii, przepięknie położona nad rzeką Łyną. Jest jednym z przystanków na Trasie Kopernikowskiej łączącej miasta, w których żył, przebywał i pracował nasz wielki astronom.

Głównym zabytkiem miasta jest, będący doskonałym przykładem warmińskiej sztuki, gotycki zamek biskupi. Budowano go w XIV w., do dziś zachował się w bardzo dobrym stanie. Zwiedzać można wiele z jego pomieszczeń, między innymi więzienie, salę audiencyjną, komnaty, w których mieszkali biskupi, salę obrad czy refektarz. W niektórych salach zachowały się malowidła ścienne powstałe w wiekach XIV - XVIII.

W swoim czasie zamek lidzbarski gościł wielu znamienitych gości. Wśród nich znaleźli się Jan Dantyszek, Jan Olbracht Waza, Napoleon Bonaparte i Ignacy Krasicki. Ten ostatni ma w Lidzbarku swój pomnik, dla niego także rozbudowano XVIII-wieczną oranżerię.

W Lidzbarku pięknie zachowała się także, powstała w XV w., jedna z bram miejskich (a w zasadzie przedbramie) zw. Wysoką Bramą. Jest to najbardziej monumentalny zabytek tego typu na Warmii i Mazurach. Z tego też okresu pochodzą mury miejskie, których fragmenty również dotrwały do naszych czasów.