Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kościół p.w. MB Częstochowskiej w Radkowicach

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Kościół p.w. MB Częstochowskiej w Radkowicach

Tytuł zdjęcia: Kościół p.w. MB Częstochowskiej w Radkowicach


Autor: Maciej Jelonek
Data dodania: 2009-12-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3854 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Marzył dziedzic Stanisław z Przeręba Przerębski o parafii w Miedzierzy. W roku 1621 postawił drewniany kościół. Po 64 latach oczekiwania konsekracji dokonał Wojciech Stawowski, sufragan gnieźnieński. Waśnie z radoszyckim proboszczem, który nie chciał łożyć na filię swojej parafii, zadecydowały o tym, że kościółkiem pod dwoma wezwaniami: św. Stanisława i św. Anny, zaopiekowali się bernardyni z Kazanowa. Ale finansów wciąż brakowało. Ledwie starczało na bieżące remonty, nie było zatem mowy o ewentualnych rozbudowach. Dzięki temu drewniana budowla uchowała się w praktycznie niezmienionym, siedemnastowiecznym kształcie aż do połowy XIX wieku. Wtedy ziściło się w końcu marzenie Przerębskiego - została utworzona miedzierska parafia. W roku 1913 w Miedzierzy zbudowano nową, kamienną świątynię. Kilkadziesiąt lat zastanawiano się, co zrobić ze starym kościołem i pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia zdecydowano przenieść zabytek do leżących kilkadziesiąt kilometrów dalej Radkowic. Stoi tu do dzisiaj.
Schowaj mapę

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych