Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Romańska rotunda w Grzegorzowicach

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Romańska rotunda w Grzegorzowicach

Tytuł zdjęcia: Romańska rotunda w Grzegorzowicach


Autor: Maciej Jelonek
Data dodania: 2010-02-14
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4323 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Grzegorzowicka rotunda z absydą wybudowana została z miejscowych skał dewońskich w XI lub XII wieku. Prawdopodobnie początkowo pełniła rolę baptysterium misyjnego i należała do benedyktynów z łysogórskiego klasztoru. Nawę dobudowano w XVII w.
Miejscowość: Grzegorzowice
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Już byleś wtedy na świecie - 1990. Niestety, nowe wydania map i przewodników, jak to boleśnie odczuliśmy nie raz we własnych nogach, polegają głównie na przedruku poprzednich wydań.

Autor: kiprzyca   Dodano: 2010-02-17  16:43:23
Wszystkie błędy powyżej zostały już poprawione przez Naszego Moderatora. Osoby z innych części Polski mogą się zżymać, że się tu rozpisuję na temat jednej literki w pisowni starej, zabitej dechami wioski, ale lokalni patrioci powinni zrozumieć... A przy okazji ciekawostka: kiprzyca znalazła jeszcze GrzegorzEwice w przewodniku Ryszarda Garusa. kiprzyco, z którego roku wydanie?

Autor: Maciej Jelonek   Dodano: 2010-02-17  06:05:26
Rozumiejąc, że Pan Szymon ma pełne ręce roboty, pozwolę sobie zamieścić erratę dotyczącą zamieszczonych powyżej treści. Otóż wieś, w której znajduje się romańska rotunda nosi dziś nazwę GRZEGORZOWICE. Pisze się tak conajmniej od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Być może stare turystyczne wygi pamiętają zapis starszy, stosowany jeszcze na przykład w przewodniku Sylwestra Kowalczewskiego (mam na myśli wydanie z roku 1967), który brzmiał GRZEGORZEWICE. Należy pamiętać jednak, że aktualnie obowiązuje nazwa z literką "o" między "z" a "w". Zatem: grzegorzOwicka rotunda stoi w GrzegorzOwicach. Potwierdziła to nawet pani z Urzędu Gminy Waśniów, do której dziś rano, specjalnie w tej sprawie, zadzwoniła kiprzyca!

Autor: Maciej Jelonek   Dodano: 2010-02-16  17:28:21
Też ów podpis mnie zastanowił. Cieszę się, że to nie ja musiałem się przekopywać przez źródła i dociekać prawdy ;-). Pozdrawiam

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2010-02-15  20:29:11
Dzięki Twoim wątpliwościom zwróciłem na to uwagę. Stosowne sprostowanie już wysłałem Panu Szymonowi, zatem nie bój nic :D Dzięki!

Autor: Maciej Jelonek   Dodano: 2010-02-15  20:23:14
Już mnie prawie przekonałeś. Ale skąd w takim razie przymiotnik "grzegorzewicki"? Może i tu by trzeba "o"?

Autor: kiprzyca   Dodano: 2010-02-15  20:08:40
Nic z tych rzeczy, kiprzyco! GRZEGORZEWICE, to chyba dawna nazwa dzisiejszych GRZEGORZOWIC. Możesz się o tym przekonać przeglądając nowe mapy, wydawnictwa, a także odwiedzając stronę gminy Waśniów. Zmiany, zmiany, zmiany...

Autor: Maciej Jelonek   Dodano: 2010-02-15  19:46:50
Wkradł się tu chyba jakiś psotny chochlik drukarski, który pomieszał w nazwie Grzegorzewic. A poza tym drobiazgiem muszę wyrazić podziw dla autora, który z poświęceniem przedziera się przez zaspy, żeby pokazać piękno naszego regionu w śnieżnej szacie.

Autor: kiprzyca   Dodano: 2010-02-15  19:24:31
zobacz wszystkie komentarze w serwisie