Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Tokarnia.Muzeum Wsi Kieleckiej

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Tokarnia.Muzeum Wsi Kieleckiej

Tytuł zdjęcia: Tokarnia.Muzeum Wsi Kieleckiej


Autor: Henryk Dymczyk
Data dodania: 2014-11-14
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 666 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: ..zachowany układ pomieszczeń pozwolił na zaaranżowanie poczekalni, gabinetu lekarskiego, sypialni ,salonu i kuchni .Wyposażono je w oryginalne sprzęty sprzed II wojny światowej,pochodzące min. z mieszkania doktora Witolda Poziomskiego...>>> Witold Poziomski urodził się 14 grudnia 1876 roku w miejscowości Wysokie Litewskie znajdującej się na terenie dzisiejszej Białorusi, w rodzinie urzędniczej. Gimnazjum ukończył w Grodnie, zaś studiował medycynę w Moskwie. W tym okresie należał on do tajnej studenckiej organizacji niepodległościowej. Został on wybrany na jej delegata, na zjazd który odbyć miał się w Warszawie. Niestety Ochrana zdekonspirowała zjazd i tylko dzięki przytomności umysłu dorożkarza wiozącego delegatów z dworca kolei warszawskiej udaje im się wtedy uniknąć aresztowania. Po powrocie do Moskwy Witold Poziomski zostaje aresztowany i skazany na karę więzienia. Dzięki wstawiennictwu i pomocy finansowej przyjaciół wychodzi z więzienia w roku 1903 i pomyślnie kończy studia medyczne. W tym samym roku zawiera związek małżeński z Zofią Łyczkowską córką powstańca z 1863. W wieku lat 27 otrzymuje pierwszą posadę lekarza w dalekiej, wschodniej Samarze. Cały czas marzy o powrocie do Polski. W roku 1905 udaje mu się dostać posadę lekarza w Bodzentynie. Tu spotyka go rodzinna tragedia- umiera jego córeczka Wanda. Lekarz z żoną w 1907 przenoszą się do Suchedniowa z którym zwiąże on swoje życie. W roku 1914 żona doktora z dwojgiem synów wyjeżdża na wakacje do Wiaźmy. Tu zastaje ich wybuch Pierwszej Wojny Światowej. Witold Poziomski wyrusza po rodzinę i na skutek działań wojennych i późniejszej rewolucji utyka w Wiaźmie do roku 1920. W Mińsku Litewskim pod który podchodzą wojska polskie nielegalnie przekracza z rodziną linię frontu. W wieku lat 44 ponownie osiedla się w Suchedniowie którego już nie opuści. Żyje tu i pracuje jeszcze 46 lat lecząc wszystkich bez względu na status majątkowy i możliwości finansowe. W okresie międzywojennym własnym sumptem organizuje tu niewielki szpitalik na dwadzieścia łóżek mieszczący się.. w swoim domu. W 1939 roku dr.Witold Poziomski liczy sobie już 64 lata. Narażając życie leczy partyzantów z okolicznych oddziałów nie tylko w domu, lecz również w ich leśnych obozach. W Powstaniu Warszawskim ginie w walce jego ukochany syn Janusz- żołnierz Armii Krajowej. Po nastaniu Polski Ludowej nadal jest czynnym lekarzem, aż do swej śmierci w maju 1966 służąc mieszkańcom Suchedniowa i okolic.
Miejscowość: Tokarnia
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
 
Schowaj mapę

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych