Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Święta Katarzyna - kamień z deszczem kambryjskim

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Święta Katarzyna - kamień z deszczem kambryjskim

Tytuł zdjęcia: Święta Katarzyna - kamień z deszczem kambryjskim


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-05-12
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3807 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kambryjski deszcz na powierzchni kwarcytowych głazów w Górach Świętokrzyskich zidentyfikował i nazwał ks. prof. Włodzimierz Sedlak, który zresztą dla tych nizwyczajnych nacieków zaproponował nazwę - Silicopsorodia derepens czyli po ludzku krzemowy liszaj nadżerający. Według jednych naukowców ten wklęśnięcia na kamieniach to nic innego jak ślady żerowania niezidentyfikowanych do dzisiaj stworów, według innych to efekt przeciskania się pęcherzyków gazowych pochodzenia wulkanicznego lub butwiejących organizmów przez niezestalone sedymenty. Natomiast najprawdopodobniejsze wydaje się, że są to ślady żerowania nie tyle zwierząt, co krzemowych bakterii. Jakby nie było  ciekawostka geologiczna jest i znalezisko nie należy do zbytnio trudnych do odszukania.
Miejscowość: Święta Katarzyna
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: pomniki przyrody  
Schowaj mapę

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych