Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kielce - grobowiec rocziny Karszów

Galeria: Góry Świętokrzyskie Włącz pokaz slajdów

 
Kielce - grobowiec rocziny Karszów

Tytuł zdjęcia: Kielce - grobowiec rocziny Karszów


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-05-14
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2783 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Niby nic, prosty kamienny nagrobek na polskim cmentarzu. Niby nic, rodzina jak rodzina. A jednak ! To Karszowie, kieleccy przemysłowcy i niezwykle zasłużeni dla miasta obywatele. Osobliwość tego pomnika zasadza się na fakcie, że w rodzinie byli zarówno katolicy jak i ewangelicy. Po śmierci ten podział na wyznanie skrupulatnie zachowano. Otóż pomnik nagrobny usytuowany został przy murze rozdzielającym dwie nekropolie. Mur podzielił rodzinę. Po jednej stronie śpią w grobowcu snem wiecznym ci,którzy byli wyznania rzymsko-katolickiego, za murem - pochowano ewangelików.
Miejscowość: Kielce
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: cmentarze  
Schowaj mapę

Góry Świętokrzyskie

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych