Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Cerkiew świętego Mikołaja w Drohiczynie

Galeria: Drohiczyn Włącz pokaz slajdów

 
Cerkiew świętego Mikołaja w Drohiczynie

Tytuł zdjęcia: Cerkiew świętego Mikołaja w Drohiczynie


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-02-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3177 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Murowana cerkiew w Drohiczynie nad Bugiem była klasztorną świątynią bazylianów. Ale zakonników zabrakło i budynek przejęli w swój zarząd unici. Nie na długo, bo świątynia wróciła do prawosławnych. Drohiczyn to super ważne miejsce. Wiedział o tym z całą pewnością kniaź Daniel Romanowicz, który koronował się właśnie w Drohiczynie na króla Rusi. Pamiątką po tym, jakże odległym wydarzeniu może być fakt, że miejscowe kino nosi dumny szyld Daniel. Zawodowi malkontenci uważają, że kino nazywa się tak jak nazywa na cześć znakomitego rodaka, który z Drohiczyna poszedł w świat i zrobił oszałamiającą karierę na filmowych ekranach, czyli mistrza polskiej sceny Daniela Olbrychskiego, ale to - jak zapewniają uroczyście miejscowi racjonaliści - również nie ma nic, a nic wspólnego z prawdą.
Miejscowość: Drohiczyn
Kraina: Podlasie
Województwo: podlaskie
Tagi: cerkwie  
Schowaj mapę

Drohiczyn

Drohiczyn jest jednym z ciekawszych miasteczek Podlasia. Nie tylko ze względu na położenie czy historię, lecz także panującą w nim senną atmosferę prowincji. Nie ma sobie bowiem równych, jeśli chodzi o klimat - jest tu cicho, melancholijnie i leniwie. Uroki Drohiczyna i jego okolic docenił nawet Wojciech Has, wybierając miasteczko za miejsce kręcenia plenerów do filmu "Sanatorium pod klepsydrą".

Drohiczyn, wraz ze swoimi wąskimi uliczkami i drewnianymi domkami, jest położony nad Bugiem. Najpiękniejszy, urzekający wprost, widok na rzekę i rozciągające się nad nią pola i lasy, rozpościera się z Góry Zamkowej - niegdyś było tu grodzisko, obecnie na szczycie góry (a raczej górki) stoi obelisk z 1928 r. upamiętniający dziesiątą odzyskania niepodległości.

Centralny punkt Drohiczyna stanowi niewielki, zajęty przez park, rynek. A tuż przy nim cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy z 1798 r. - jedyna spośród pięciu cerkwi, która przetrwała do naszych czasów. Można przy tym śmiało rzec, że świątynie stanowią najcenniejsze zabytki Drohiczyna. Zalicza się do nich na pewno zespół klasztoru franciszkanów, który tworzą barokowy kościół wniebowstąpienia NMP, wieża-dzwonnica oraz budynki klasztorne wraz z dziedzińcem. Warto tu zajrzeć na arcyciekawą "lekcję historii" miasteczka.

Tradycje szkolnictwa drohiczyńskiego (już w XVI w. szkołę prowadzili w Drohiczynie franciszkanie) ucieleśnia Collegium Nobilium. Dziś mieści się tu seminarium duchowne, niegdyś w murach kolegium rezydowali m. in. jezuici i pijarzy. Tuż obok szkoły odkryjemy kolejną z drohiczyńskich perełek, a mianowicie XVIII-wieczny pojezuicki kościół parafialny pw. Św. Trójcy. Nieopodal zaś kościół Bernardynek. Świątynia ta, dzięki pięknej fasadzie z załamującymi się ku części środkowej skrzydłami bocznymi, w 1936 r. otrzymała pierwszą nagrodę na międzynarodowej wystawie zabytków.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Cerkiew świętego Mikołaja w Drohiczynie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych