Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wrota Podlasia

Galeria: Drohiczyn Włącz pokaz slajdów

 
Wrota Podlasia

Tytuł zdjęcia: Wrota Podlasia


Autor: Tomasz Dejtrowski
Data dodania: 2009-02-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 12  Odsłon: 12321 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Bolesław Leśmian napisałby pewnie, że Podlasie w okolicach Drohiczyna podlasieje. I to prawda. Choć kraina to długa i szeroka, choć charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem nic tak nie opisuje jej uroków, jak właśnie okolice tej miejscowości. A Drohiczyn... Cóż, pewnie nie bez powodu Wojciech Has nakręcił tutaj plenery do pamiętnego filmu „Sanatorium pod Klepsydrą”.
Miejscowość: Drohiczyn
Kraina: Podlasie
Województwo: podlaskie
Tagi: drogi  
Schowaj mapę

Drohiczyn

Drohiczyn jest jednym z ciekawszych miasteczek Podlasia. Nie tylko ze względu na położenie czy historię, lecz także panującą w nim senną atmosferę prowincji. Nie ma sobie bowiem równych, jeśli chodzi o klimat - jest tu cicho, melancholijnie i leniwie. Uroki Drohiczyna i jego okolic docenił nawet Wojciech Has, wybierając miasteczko za miejsce kręcenia plenerów do filmu "Sanatorium pod klepsydrą".

Drohiczyn, wraz ze swoimi wąskimi uliczkami i drewnianymi domkami, jest położony nad Bugiem. Najpiękniejszy, urzekający wprost, widok na rzekę i rozciągające się nad nią pola i lasy, rozpościera się z Góry Zamkowej - niegdyś było tu grodzisko, obecnie na szczycie góry (a raczej górki) stoi obelisk z 1928 r. upamiętniający dziesiątą odzyskania niepodległości.

Centralny punkt Drohiczyna stanowi niewielki, zajęty przez park, rynek. A tuż przy nim cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy z 1798 r. - jedyna spośród pięciu cerkwi, która przetrwała do naszych czasów. Można przy tym śmiało rzec, że świątynie stanowią najcenniejsze zabytki Drohiczyna. Zalicza się do nich na pewno zespół klasztoru franciszkanów, który tworzą barokowy kościół wniebowstąpienia NMP, wieża-dzwonnica oraz budynki klasztorne wraz z dziedzińcem. Warto tu zajrzeć na arcyciekawą "lekcję historii" miasteczka.

Tradycje szkolnictwa drohiczyńskiego (już w XVI w. szkołę prowadzili w Drohiczynie franciszkanie) ucieleśnia Collegium Nobilium. Dziś mieści się tu seminarium duchowne, niegdyś w murach kolegium rezydowali m. in. jezuici i pijarzy. Tuż obok szkoły odkryjemy kolejną z drohiczyńskich perełek, a mianowicie XVIII-wieczny pojezuicki kościół parafialny pw. Św. Trójcy. Nieopodal zaś kościół Bernardynek. Świątynia ta, dzięki pięknej fasadzie z załamującymi się ku części środkowej skrzydłami bocznymi, w 1936 r. otrzymała pierwszą nagrodę na międzynarodowej wystawie zabytków.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Wrota Podlasia
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
No pięknie byłem ale nie widziałem tej pięknej sosny Pozdrawiam

Autor: Marek Ryś   Dodano: 2010-07-14  21:23:06
zobacz wszystkie komentarze w serwisie