Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: GiżyckoWłącz pokaz slajdów

mazurskie zachody
Giżycko nocą
Płynący Obłok
w Giżycku
W giżyckiej marinie
W giżyckiej marinie
Twierdza Boyen
Twierdza Boyen
Twierdza Boyen
Twierdza Boyen, zakaz
Twierdza Boyen
Brama Wodna Twierdzy Boyen
Brama Wodna Twierdzy Boyen
Twierdza Boyen
Brama Kętrzyńska Twierdzy Boyen
Twierdza Boyen, Brama Ketrzyńska
Twierdza Boyen
Twierdza Boyen
Twierdza Boyen
Twierdza Boyen
Giżycko

Giżycko

miejscowość

Giżycko jest jednym z najsłynniejszych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Leży nad kilkoma jeziorami, z których największe to Niegocin i Kisajno.

W mieście znajduje się też kilka atrakcji w postaci historycznych budowli. Najsłynniejszym zabytkiem jest XIX-wieczna Twierdza Boyen. Zbudowana na planie gwiazdy stanowiła niegdyś główny punkt systemu obronnego Prus Wschodnich. Dziś za drobną opłatą można przespacerować się wzdłuż jej murów oraz obejrzeć prezentowaną  we wnętrzach stałą ekspozycję prac polskich i światowych artystów-grafików.

Oprócz słynnej twierdzy w Giżycku warto zobaczyć również neogotycką wieżę ciśnień, w której mieści się kawiarnia i punkt widokowy. Do ciekawostek niewątpliwie zalicza się także obrotowy most z 1860 r. wzniesiony na Kanale Łuczańskim łączącym jeziora Kisajno i Niegocin. Most, obsługiwany ręcznie, jest jedną z dwóch takich konstrukcji w Europie, a do tego jedyną czynną. W pobliżu kanału wznoszą się ponadto ruiny, choć to może ze wiele powiedziane, XIV-wiecznego zamku krzyżackiego. Do dzisiejszych czasów zachowało się skrzydło mieszkalne budynku.

Z Giżycka wybrać się można także na wycieczkę do niedalekiego Woliska. Tam to, w Nadleśnictwie Borki, utworzono rezerwat żubrów. Oprócz nich występują w nim rysie, łosie, jelenie, wilki, lisy, dziki i jenoty.