Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Renesansowy obraz Ukrzyżowania - Bodzentyn

Galeria: Bodzentyn Włącz pokaz slajdów

 
Renesansowy obraz Ukrzyżowania - Bodzentyn

Tytuł zdjęcia: Renesansowy obraz Ukrzyżowania - Bodzentyn


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-12-09
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 5881 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Namalowany przez Petrusa Venetusa obraz znajduje się w ołtarzu głównym kościoła parafialnego w Bodzentynie. Pierwotnie ołtarz ów znajdował się w katedrze na Wawelu, potem został przeniesiony do Kielc, a stamtąd trafił do maleńkiego Bodzentyna.
Miejscowość: Bodzentyn
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: kościoły renesans  
Schowaj mapę

Bodzentyn

Bodzentyn to jedno z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miasteczek Gór Świętokrzyskich. Jest to także jedno z najciekawszych miejsc Kielecczyzny.

Do najcenniejszych zabytków Bodzentyna należy gotycki kościół parafialny z XV w. W jego kruchcie zachowała się tablica erekcyjna z 1452 r.  przedstawiająca Zbigniewa Oleśnickiego, polecanego przez św. Hieronima, ofiarującego model kościoła Madonnie na tronie. Tu także znajduje się barokowa, osiemnastowieczna rzeźba w drewnie lipowym, tzw. Pieta (Matka Boska Bolejąca).

To jednak dopiero wstęp do bezcennych zabytków znajdujących się we wnętrzu bodzentyńskiego kościoła. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na renesansowy ołtarz główny z 1546 r., jeden z najwspanialszych z tego okresu w Polsce. Ufundowany został, jako główny ołtarz do Katedry Wawelskiej przez samego Zygmunta Starego. Dopiero, gdy Katedra Wawelska zaczęła się rozrastać, a pierwotny ołtarz okazał się zbyt mały przeniesiono go najpierw do Kielc, a potem na pocz. XVIII wieku do Bodzentyna.

Kościele koniecznie należy także zobaczyć bezcenny tryptyk bodzentyński, znajdujący się w przedłużeniu północnej nawy. Został on namalowany w 1508 r. na zamówienie biskupa Jana Konarskiego w słynnym warsztacie Marcina Czarnego (zięcia Wita Stwosza).

Ponadto w Bodzentynie znajdują się niezwykle malownicze ruiny zamku biskupów krakowskich z XIV w., punkt etnograficzny w zagrodzie świętokrzyskiej, ruiny kościoła św. Ducha oraz zabytkowy kirkut. To miasteczko naprawdę trzeba zobaczyć.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Renesansowy obraz Ukrzyżowania - Bodzentyn
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
A na koniec zobaczymy ten fragment, który spowodował banicję obrazu z Krakowa! Czy tak?

Autor: kiprzyca   Dodano: 2009-12-09  07:59:30
A pan nie odpuszcza :))) Zdradź nam chociaż Autorze, czemu ten zabieg kawałkowania obrazu ma służyć, pisałeś, że co celowo... to coś w rodzaju kalendarza adwentowego? odkrywać uroki obrazu po kawałeczku, po okienku? :)

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2009-12-09  06:18:04
Nie zmienam zdania. Czekam cierpliwie na caaaały, caaaly obraz Piotra z Wenecji :-))

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2009-12-09  06:01:01
zobacz wszystkie komentarze w serwisie