Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kościół p.w. Świętego Ducha. Bodzentyn

Galeria: Bodzentyn Włącz pokaz slajdów

 
Kościół p.w. Świętego Ducha. Bodzentyn

Tytuł zdjęcia: Kościół p.w. Świętego Ducha. Bodzentyn


Autor: Maciej Jelonek
Data dodania: 2009-12-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3840 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Bodzentyn szczyci się wspaniałym gotyckim kościołem wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa. Dwadzieścia lat po ukończeniu jego budowy, po drugiej stronie miasta stanął niewielki, skromny kościółek, który od następnego stulecia funkcjonował jako kościół szpitalny. W XVII wieku, na jego miejscu wzniesiono nową świątynię, która spłonęła w roku 1917. Jeszcze do niedawna przewodniki turystyczne podawały, że świątynia jest zabezpieczona jako stała ruina. Informacja ta jest już nieaktualna. Kościółek p.w. Świętego Ducha został wyremontowany. Na zdjęciu, stan z września 2009 roku.
Miejscowość: Bodzentyn
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: gotyk kościoły  
Schowaj mapę

Bodzentyn

Bodzentyn to jedno z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miasteczek Gór Świętokrzyskich. Jest to także jedno z najciekawszych miejsc Kielecczyzny.

Do najcenniejszych zabytków Bodzentyna należy gotycki kościół parafialny z XV w. W jego kruchcie zachowała się tablica erekcyjna z 1452 r.  przedstawiająca Zbigniewa Oleśnickiego, polecanego przez św. Hieronima, ofiarującego model kościoła Madonnie na tronie. Tu także znajduje się barokowa, osiemnastowieczna rzeźba w drewnie lipowym, tzw. Pieta (Matka Boska Bolejąca).

To jednak dopiero wstęp do bezcennych zabytków znajdujących się we wnętrzu bodzentyńskiego kościoła. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na renesansowy ołtarz główny z 1546 r., jeden z najwspanialszych z tego okresu w Polsce. Ufundowany został, jako główny ołtarz do Katedry Wawelskiej przez samego Zygmunta Starego. Dopiero, gdy Katedra Wawelska zaczęła się rozrastać, a pierwotny ołtarz okazał się zbyt mały przeniesiono go najpierw do Kielc, a potem na pocz. XVIII wieku do Bodzentyna.

Kościele koniecznie należy także zobaczyć bezcenny tryptyk bodzentyński, znajdujący się w przedłużeniu północnej nawy. Został on namalowany w 1508 r. na zamówienie biskupa Jana Konarskiego w słynnym warsztacie Marcina Czarnego (zięcia Wita Stwosza).

Ponadto w Bodzentynie znajdują się niezwykle malownicze ruiny zamku biskupów krakowskich z XIV w., punkt etnograficzny w zagrodzie świętokrzyskiej, ruiny kościoła św. Ducha oraz zabytkowy kirkut. To miasteczko naprawdę trzeba zobaczyć.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kościół p.w. Świętego Ducha. Bodzentyn
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
No widzisz kiprzyco! To jeszcze jeden argument za tym, abyś publikowała swoje zdjęcia. Nie po to, żeby chwalić się swoimi dokonaniami, które zbyt słabo oceniasz, ale z kronikarskiej powinności! Uważam, że Twoje zdjęcie ruin bardzo by się przydało w galerii Bodzentyna.

Autor: Maciej Jelonek   Dodano: 2009-12-15  22:49:18
Niesamowite, jak szybko postępuje odbudowa! Jeszcze w ubiegłym roku fotografowałam malowniczą ruinę, a tu niedługo przyjdzie robić zdjęcia wnętrza.

Autor: kiprzyca   Dodano: 2009-12-15  22:45:44
zobacz wszystkie komentarze w serwisie