Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Bodzentyn - kirkut

Galeria: Bodzentyn Włącz pokaz slajdów

 
Bodzentyn - kirkut

Tytuł zdjęcia: Bodzentyn - kirkut


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-04-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 1883 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Cmentarz żydowski w Bodzentynie - kirkut, znajduje się przy drodze do Kielc, po lewej stronie na zboczu Miejskiej Góry. Zajmuje najwyżej dwa hektary. Do naszych czasów zachowało się w całości około pięćdziesięciu kamieni nagrobnych. Macewy wyszły z niezłego warsztatu kamieniarskiego, zdecydowana większość, poza hebrajskimi napisami, jest bogato zdobiona reliefami.
Miejscowość: Bodzentyn
Kraina: Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: judaica  
Schowaj mapę

Bodzentyn

Bodzentyn to jedno z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miasteczek Gór Świętokrzyskich. Jest to także jedno z najciekawszych miejsc Kielecczyzny.

Do najcenniejszych zabytków Bodzentyna należy gotycki kościół parafialny z XV w. W jego kruchcie zachowała się tablica erekcyjna z 1452 r.  przedstawiająca Zbigniewa Oleśnickiego, polecanego przez św. Hieronima, ofiarującego model kościoła Madonnie na tronie. Tu także znajduje się barokowa, osiemnastowieczna rzeźba w drewnie lipowym, tzw. Pieta (Matka Boska Bolejąca).

To jednak dopiero wstęp do bezcennych zabytków znajdujących się we wnętrzu bodzentyńskiego kościoła. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na renesansowy ołtarz główny z 1546 r., jeden z najwspanialszych z tego okresu w Polsce. Ufundowany został, jako główny ołtarz do Katedry Wawelskiej przez samego Zygmunta Starego. Dopiero, gdy Katedra Wawelska zaczęła się rozrastać, a pierwotny ołtarz okazał się zbyt mały przeniesiono go najpierw do Kielc, a potem na pocz. XVIII wieku do Bodzentyna.

Kościele koniecznie należy także zobaczyć bezcenny tryptyk bodzentyński, znajdujący się w przedłużeniu północnej nawy. Został on namalowany w 1508 r. na zamówienie biskupa Jana Konarskiego w słynnym warsztacie Marcina Czarnego (zięcia Wita Stwosza).

Ponadto w Bodzentynie znajdują się niezwykle malownicze ruiny zamku biskupów krakowskich z XIV w., punkt etnograficzny w zagrodzie świętokrzyskiej, ruiny kościoła św. Ducha oraz zabytkowy kirkut. To miasteczko naprawdę trzeba zobaczyć.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Bodzentyn - kirkut
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Gdyby nie Twoje zdjęcia i bogata informacja o bodzentyńskiej nekropolii, niewielu z nas, może nikt nawet, nie dowiedzialby sie o jej istnieniu i historii... Ze zdziwieniem i niesmakiem konstatuję, że oceny Twojej pracy są tak niezasłużenie niskie... Ten zdumiewający proceder można obsewować także w innych miejscach , u innych autorów, ktorzy przecież zdobywaja sie na niemały, czesto, wysilek, by dzielić sie z nami swymi odkryciami w krajobrazach. Tam, gdzie zdjęcia opatrzone są opisami, starania takie sa niepomiernie wieksze i, jako takie zasługują na wdziecznosć i wysoką ocene. A Tobie niech zawsze świeci Gwiazda przy pracy !!!! :-)))) Dziekuje za wszystko, co piszesz i pokazujesz na zdjęciach!

Autor: Anna Miszalska-Gąsienica   Dodano: 2010-04-07  13:33:23
zobacz wszystkie komentarze w serwisie