Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Morąg - Pałac Dohnów z 1595 r.

Galeria: Morąg Włącz pokaz slajdów

 
Morąg - Pałac Dohnów z 1595 r.

Tytuł zdjęcia: Morąg - Pałac Dohnów z 1595 r.


Autor: Andrzej Mrozicki
Data dodania: 2013-08-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 2  Odsłon: 2117 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Morąg - Pałac Dohnów z 1595 r., rozbudowany w XVIII w., obecnie muzeum.
Miejscowość: Morąg
Kraina: Mazury
Województwo: warmińsko-mazurskie
Schowaj mapę

Morąg

Morąg, położony nad jeziorem Skiertąg, powstał przy zamku krzyżackim wzniesionym w XIII w. Z budowli zostało dziś niestety niewiele, podobnie jak z XIV-wiecznych murów miejskich.

W Morągu urodził się Johann Gottfried Herder, niemiecki filozof, twórca podstaw teoretycznych prądu filozoficzno-społecznego Sturm und Drang, który położył też zasługi w tworzeniu niemieckiej literatury romantycznej. Dziś, w miejscu, w którym stał jego dom, zobaczymy pomnik Herdera i poświęconą mu tablicę pamiątkową.

Z życiem i dziełami wielkiego filozofa można się zapoznać, zwiedzając wystawę w morąskim muzeum, będącym kolejnym zabytkiem miasta. Mieści się ono w Pałacu Dohnów. Budowla powstała w XVI w., jej obecny wygląd jest jednak wynikiem działań rekonstrukcyjnych, jakie podjęto w latach 80.ubiegłego stulecia. Wtedy to nadano pałacowi barokowy styl. W otoczeniu staromiejskich barwnych kamienic prezentuje się nader urokliwie.

W Morągu zachował się także gotycki ratusz, który powstał w roku, w którym to polsko-węgierskie wojska biły się z Turkami pod Warną, czyli w 1444 r., oraz sto lat młodszy gotycki kościół parafialny św. Piotra i Pawła.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Morąg - Pałac Dohnów z 1595 r.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych