Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kijewo Szlacheckie

Galeria: Kijewo Szlacheckie Włącz pokaz slajdów

 
Kijewo Szlacheckie

Tytuł zdjęcia: Kijewo Szlacheckie


Autor: Dariusz Żuk
Data dodania: 2013-06-08
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 1146 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Tagi: pałace  
Schowaj mapę

Kijewo Szlacheckie

Kijewo Szlacheckie - wieś położona w powiecie chełmińskim w gminie Kijewo Królewskie. We wsi znajduje się zespół pałacowo-parkowy z początku XX w., składający się z pałacu z 1908 r., parku i młyna z ok. 1910 r.

Pałac jest budynkiem dwukondygnacyjnym z czterokondygnacyjną wieżą postawioną w jednym z narożników. Wieża wyróżnia się czterema okrągłymi wykuszami w narożnikach i piramidalnym dachem krytym dachówką, z lukarnami na wszystkie strony świata. Powyżej wznosi się oryginalna latarnia z własnym daszkiem - też w kształcie małej piramidy. Od wielu lat zwieńczeniem wieży jest wielkie bocianie gniazdo, którego ciężar zagraża jej trwałości. Budynek jest dostępny do zwiedzania po uzgodnieniu.

Obok parku ocalały zabudowania dawnej stacji kolejowej Płutowo Młyn i ślad torowiska rozebranej linii z Chełmno do Unisławia.

Posiadaczami Kijewa Szlacheckiego w XX w. byli Leopold Rychter (właściciel młynów w Toruniu) oraz Ponieccy (dzierżawcy młynów i spichlerzy w Bydgoszczy). Barbara Poniecka wniosła wieś w wianie do rodziny Wojnowskich. Po niej majątek odziedziczył syn, Maciej Wojnowski. W czasie II wojny światowej Wojnowscy mieszkali w majątkach Ponieckich w Radomnie i pobliskich Rakowicach, a w pałacowych piwnicach okupanci przetrzymywali grupę radzieckich jeńców. Z powodu niewielkiej powierzchni gruntu tworzącej kijewski majątek po II wojnie światowej władza ludowa zabrała Wojnowskim tylko młyn, a pozostawiła im pałac i park. W latach 90-ych XX w. Wojnowscy odzyskali młyn. Pałac jest dostępny do zwiedzania po uzgodnieniu.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kijewo Szlacheckie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych