Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» monumentalne pomieszczenie w Osówce

Galeria: Głuszyca Włącz pokaz slajdów

 
monumentalne pomieszczenie w Osówce

Tytuł zdjęcia: monumentalne pomieszczenie w Osówce


Autor: Artur74
Data dodania: 2013-06-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 4  Odsłon: 6483 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Osówka, to drugi co do wielkości kompleks podziemnych budowli militarnych III Rzeszy w Górach Sowich z końca II wojny światowej. Najbardziej intrygujący odkrywców i badaczy z uwagi na daleko idące prawdopodobieństwo istnienia dalszej części korytarzy podziemnych i hal, które celowo zostały zablokowane przez Niemców. Pozostałe kompleksy rozmieszczone promieniście wokół masywu Włodarza to, Rzeczka, Włodarz, Jugowice Górne, Soboń, Sokolec. Należą do nich także podziemia pod zamkiem Książ, gdzie najpewniej miał się znajdować schron Hitlera na wypadek nalotów bombowych. Pod Osówką udostępniono do zwiedzania ok. 1800 m. wąskich korytarzy, poprzecinanych halami i bocznymi przejściami, tworzącymi podziemny labirynt (w układzie szachownicy). Osówka ma także najbardziej rozbudowany i najlepiej zachowany system obiektów naziemnych na powierzchni góry. Należą do nich tzw. Kasyno i Siłownia, oddalone od siebie o 150 m., a także składy kruszywa, piasku i cementu oraz szyb wentylacyjny, łączący podziemia Osówki z wierzchołkiem góry. Ich istnienie potwierdza domniemanie o szczególnym znaczeniu tego obiektu.
Miejscowość: Głuszyca
Kraina: Góry Sowie
Województwo: dolnośląskie
Schowaj mapę

Głuszyca

Głuszyca (niem. Wüstegiersdorf) - miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, siedziba gminy miejskiej Głuszyca nad rzeką Bystrzycą, w kotlinie pomiędzy Górami Sowimi a Kamiennymi (Górami Suchymi) w Sudetach Środkowych.

Ośrodek przemysłu włókienniczego, odzieżowego oraz drzewnego. Siedziba władz gminy. W czasie wojny miejsce podobozów dla więźniów i robotników przymusowych z pobliskiego Gross-Rosen.

Na jej terenie znajduje się część tzw. kompleksu Riese (niem. Olbrzym). Tym kryptonimem opatrzono jeden z największych projektów górniczo-budowlanych w historii hitlerowskich Niemiec. Prace swym zasięgiem objęły ogromny obszar położony na stokach Gór Sowich oraz w okolicach zamku Książ. Do dzisiaj nie przesądzono jednoznacznie do czego miały posłużyć wznoszone w ramach tego projektu budowle. W Głuszycy znajduje się wejście do części kompleksu zwanego Osówka.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: monumentalne pomieszczenie w Osówce
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
*****

Autor: Monika Łysiak   Dodano: 2014-05-12  09:26:34
Zdecydowanie warto, polecam. Przy wcześniejszej rezerwacji można również zaklepać wariant z pływaniem łodzią po zalanych korytarzach. Nie zaszkodzi jakaś kurtka bo w środku 5 stopni i olbrzymia wilgotność.

Autor: Artur74   Dodano: 2013-06-10  19:53:59
Ciekawy fotoreportaż. Nie byłem tam, a widzę że warto zobaczyć to miejsce

Autor: Zdzisław Barut   Dodano: 2013-06-10  19:37:40
Byłem kiedyś w Srebrnej Górze, a do Osówki się wybieram od lat:) Dzięki za przybliżenie tego co można zobaczyć, a jakie przeżycia ***** wspaniała wyprawa.

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2013-06-10  18:44:12
W bardzo ciekawym miejscu byłeś. O Osówce nawet nie słyszałam. Dzięki za fotki i opis:) A oglądając te zdjęcia przypomniała mi się moja zeszłoroczna wycieczka do Fortu III Twierdzy Modlin w Pomiechówku, gdzie też zwiedzałam podziemne, betonowe korytarze.

Autor: ElaJ   Dodano: 2013-06-10  17:07:07
zobacz wszystkie komentarze w serwisie