Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» eksponat przed wejściem do sztolni

Galeria: Głuszyca Włącz pokaz slajdów

 
eksponat przed wejściem do sztolni

Tytuł zdjęcia: eksponat przed wejściem do sztolni


Autor: Artur74
Data dodania: 2013-06-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 2  Odsłon: 4127 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Osówka, to drugi co do wielkości kompleks podziemnych budowli militarnych III Rzeszy w Górach Sowich z końca II wojny światowej. Najbardziej intrygujący odkrywców i badaczy z uwagi na daleko idące prawdopodobieństwo istnienia dalszej części korytarzy podziemnych i hal, które celowo zostały zablokowane przez Niemców. Pozostałe kompleksy rozmieszczone promieniście wokół masywu Włodarza to, Rzeczka, Włodarz, Jugowice Górne, Soboń, Sokolec. Należą do nich także podziemia pod zamkiem Książ, gdzie najpewniej miał się znajdować schron Hitlera na wypadek nalotów bombowych. Pod Osówką udostępniono do zwiedzania ok. 1800 m. wąskich korytarzy, poprzecinanych halami i bocznymi przejściami, tworzącymi podziemny labirynt (w układzie szachownicy). Osówka ma także najbardziej rozbudowany i najlepiej zachowany system obiektów naziemnych na powierzchni góry. Należą do nich tzw. Kasyno i Siłownia, oddalone od siebie o 150 m., a także składy kruszywa, piasku i cementu oraz szyb wentylacyjny, łączący podziemia Osówki z wierzchołkiem góry. Ich istnienie potwierdza domniemanie o szczególnym znaczeniu tego obiektu.
Miejscowość: Głuszyca
Kraina: Góry Sowie
Województwo: dolnośląskie
Schowaj mapę

Głuszyca

Głuszyca (niem. Wüstegiersdorf) - miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, siedziba gminy miejskiej Głuszyca nad rzeką Bystrzycą, w kotlinie pomiędzy Górami Sowimi a Kamiennymi (Górami Suchymi) w Sudetach Środkowych.

Ośrodek przemysłu włókienniczego, odzieżowego oraz drzewnego. Siedziba władz gminy. W czasie wojny miejsce podobozów dla więźniów i robotników przymusowych z pobliskiego Gross-Rosen.

Na jej terenie znajduje się część tzw. kompleksu Riese (niem. Olbrzym). Tym kryptonimem opatrzono jeden z największych projektów górniczo-budowlanych w historii hitlerowskich Niemiec. Prace swym zasięgiem objęły ogromny obszar położony na stokach Gór Sowich oraz w okolicach zamku Książ. Do dzisiaj nie przesądzono jednoznacznie do czego miały posłużyć wznoszone w ramach tego projektu budowle. W Głuszycy znajduje się wejście do części kompleksu zwanego Osówka.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: eksponat przed wejściem do sztolni
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
*****

Autor: rajrar48   Dodano: 2013-11-14  21:32:40
To pewnie jest Lublin 51 czyli bliźniak samochodu Gaz 51 z dolnozaworową jednostką o pojemności 3480 cmł i mocy 40 KM.

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2013-06-12  10:04:21
Na masce miał wytłoczony napis ........ Fabryka Samochodów. Zabijcie mnie ale nie pamiętam jaka, wydaje mi się że Lubelska. Polski na pewno ale może na licencji. To auto grało w " Tajemnicy Twierdzy Szyfrów".

Autor: Artur74   Dodano: 2013-06-10  20:01:51
Elu, wielki szacunek za znajomość sprzętu. Niesamowite, czy w jakiej służbie samochodowej służysz? :)

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2013-06-10  18:33:59
Bardzo przypomina mi samochód ZiS ( potem zmieniono nazwę za ZIŁ ) 151 lub 121.

Autor: ElaJ   Dodano: 2013-06-10  17:24:53
zobacz wszystkie komentarze w serwisie