Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Chełmsko Śląskie - Rynek

Galeria: Chełmsko Śląskie Włącz pokaz slajdów

 
Chełmsko Śląskie - Rynek

Tytuł zdjęcia: Chełmsko Śląskie - Rynek


Autor: Martin M
Data dodania: 2015-10-01
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1515 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Chełmsko Śląskie
Kraina: Dolny Śląsk
Województwo: dolnośląskie
Tagi: rynki miast  
Schowaj mapę

Chełmsko Śląskie

Do Chełmska Śląskiego najlepiej pasuje określenie: przecudowna dziura.  Położone nieco na uboczu utartych szlaków turystycznych cechuje się niezwykłym klimatem melancholii pomieszanej z zachwytem nad architekturą miasteczka.

Ośrodkiem założenia miejskiego jest prostokątny rynek, obudowany zabytkowymi kamieniczkami, późnorenesansowymi, barokowymi i klasycystycznymi (część z nich z podcieniami). Pośrodku rynku znajduje się studnia z figurą św. Jana Nepomucena z XVIII w., a nieopodal barokowy kościół parafialny Świętej Rodziny z l. 1670-91.

Najcenniejszym zabytkiem Chełmska Śląskiego są jednak słynne Domy Tkaczy, zwane także Dwunastoma Apostołami, z których 11 przetrwało do naszych czasów. Zbudowany ok. 1707 roku drewniany kompleks domów jest najlepiej zachowanym zabytkiem tego typu na Dolnym Śląsku.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Chełmsko Śląskie - Rynek
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Chełmsko Śląskie jest wsią. Przynajmniej od 1945 roku, gdy weszło w granice Polski. Pomijając jego obecne ambicje i dążenia, nie zawsze według interesów mieszkańców ( zapraszam do "U Anioła" na pogawędkę) to widać że nie ma budżetowych pieniędzy na uratowanie tego co zostało z dawnej zabudowy. Pod arkadami są wsporniki, kamieniczki są na słowo honoru, niszczeją elewacje i to co najcenniejsze, czyli stara zabudowa. Gmina Lubawka nie ma pieniędzy na ratowanie zabytków, fundusz sołecki dla Chełmska to jeśli się nie mylę aż 30 000. Innej, niż centralna interwencja nie ma pomocy. Prawa miejskie to strata dla iluś tam rolników we wsi i nauczycieli. Nowa gmina była by za biedna by istnieć. I tak źle, i tak niedobrze...a czas leci. Acha, ceny za miejsce przy rynku są kosmiczne, a są inwestorzy chcący uzupełnić domy tam gdzie stoi ruina.

Autor: Stanisław Ł   Dodano: 2015-10-03  00:07:14
Miasteczko urokliwe, zaniedbane i cieszy fakt, że coś się tam dzieje. Kolorystyka jednak jest pomyłką według mnie. Zalatuje kiczem i tandetą...

Autor: Artur74   Dodano: 2015-10-02  20:10:33
Czy to aby nie jest samowolka mieszkańców? Często żałuję, że nie byłem w jakimś miejscu kilka lat wcześniej - przed "rewitalizacją". Swoją drogą piękne te miasteczka.

Autor: marek   Dodano: 2015-10-02  19:17:49
Rozumiem- rewitalizacja, ale to jest przegięcie;) Aż oczy bolą... Jak tam byłem to był tylko tynk- wyglądało lepiej.

Autor: Artur74   Dodano: 2015-10-01  19:20:31
zobacz wszystkie komentarze w serwisie