Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Dwunastu Apostołów - Domy Tkaczy

Galeria: Chełmsko Śląskie Włącz pokaz slajdów

 
Dwunastu Apostołów - Domy Tkaczy

Tytuł zdjęcia: Dwunastu Apostołów - Domy Tkaczy


Autor: Agnieszka Kalita
Data dodania: 2009-03-01
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4165 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Domki Tkaczy, znane też pod nazwą Dwunastu Apostołów, to 11 drewnianych zabytkowych domków takczy z początku XVIII w. Dwunasty stojący osobno - Judasz - spłonął. Wybudowane specjalnie dla rodzin tkaczy, tak że z warsztatu było wejście do przepływającej z tyłu domu rzeczki (płótno podczas tkania się moczyło).
Miejscowość: Chełmsko Śląskie
Kraina: Dolny Śląsk
Województwo: dolnośląskie
Schowaj mapę

Chełmsko Śląskie

Do Chełmska Śląskiego najlepiej pasuje określenie: przecudowna dziura.  Położone nieco na uboczu utartych szlaków turystycznych cechuje się niezwykłym klimatem melancholii pomieszanej z zachwytem nad architekturą miasteczka.

Ośrodkiem założenia miejskiego jest prostokątny rynek, obudowany zabytkowymi kamieniczkami, późnorenesansowymi, barokowymi i klasycystycznymi (część z nich z podcieniami). Pośrodku rynku znajduje się studnia z figurą św. Jana Nepomucena z XVIII w., a nieopodal barokowy kościół parafialny Świętej Rodziny z l. 1670-91.

Najcenniejszym zabytkiem Chełmska Śląskiego są jednak słynne Domy Tkaczy, zwane także Dwunastoma Apostołami, z których 11 przetrwało do naszych czasów. Zbudowany ok. 1707 roku drewniany kompleks domów jest najlepiej zachowanym zabytkiem tego typu na Dolnym Śląsku.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Dwunastu Apostołów - Domy Tkaczy
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych