Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Domy tkaczy z Chełmska Śląskiego

Galeria: Chełmsko Śląskie Włącz pokaz slajdów

 
Domy tkaczy z Chełmska Śląskiego

Tytuł zdjęcia: Domy tkaczy z Chełmska Śląskiego


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-03-01
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3125 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskiem pociadają charakterystyczny układ: wysunięte szczyty i pocienie osłaniają wejście do sieni i dwutraktowego wnętrza z izbą mieszkalną i warsztatem, z którego wyjście prowadziło bezpośrednio do przepływającej na zapleczu rzeczki wykorzystywanej do moczenia płótna.
Miejscowość: Chełmsko Śląskie
Kraina: Dolny Śląsk
Województwo: dolnośląskie
Schowaj mapę

Chełmsko Śląskie

Do Chełmska Śląskiego najlepiej pasuje określenie: przecudowna dziura.  Położone nieco na uboczu utartych szlaków turystycznych cechuje się niezwykłym klimatem melancholii pomieszanej z zachwytem nad architekturą miasteczka.

Ośrodkiem założenia miejskiego jest prostokątny rynek, obudowany zabytkowymi kamieniczkami, późnorenesansowymi, barokowymi i klasycystycznymi (część z nich z podcieniami). Pośrodku rynku znajduje się studnia z figurą św. Jana Nepomucena z XVIII w., a nieopodal barokowy kościół parafialny Świętej Rodziny z l. 1670-91.

Najcenniejszym zabytkiem Chełmska Śląskiego są jednak słynne Domy Tkaczy, zwane także Dwunastoma Apostołami, z których 11 przetrwało do naszych czasów. Zbudowany ok. 1707 roku drewniany kompleks domów jest najlepiej zachowanym zabytkiem tego typu na Dolnym Śląsku.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Domy tkaczy z Chełmska Śląskiego
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych