Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Najwyżej położony tunel kolejowy w Polsce- Przełęcz Kowarska

Galeria: Kowary Włącz pokaz slajdów

 
Najwyżej położony tunel kolejowy w Polsce- Przełęcz Kowarska

Tytuł zdjęcia: Najwyżej położony tunel kolejowy w Polsce- Przełęcz Kowarska


Autor: Artur74
Data dodania: 2014-12-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 1  Odsłon: 3503 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Tunel stanowiący część linii kolejowej nr 308, łączącej Jelenią Górę z Kamienną Górą, powstał w roku 1905. Przebiega on pod Przełęczą Kowarską (727 m n.p.m.) i ma 1025 metrów długości, co czyni go jedną z najdłuższych tego typu budowli w Polsce. Od roku 2007 linia kolejowa jest nieczynna, stąd też okoliczni mieszkańcy nierzadko wykorzystują go jako wygodny skrót na trasie Kowary - Ogorzelec. Ponad tunelem przebiega tzw. Droga Głodu zbudowana w połowie XIX wieku, łącząca Kowary z Kamienną Górą.
Miejscowość: Kowary
Kraina: Karkonosze
Województwo: dolnośląskie
Schowaj mapę

Kowary

Jako że Kowary położone są na pograniczu Kotliny Jeleniogórskiej, Karkonoszy i Rudaw Janowickich, stanowią przede wszystkim dobrą bazę wypadową w góry. Z Kowar można urządzić sobie krótsze (np. do sztolni dawnej kopalni rud uranu i Skarbca Walonów) i dłuższe wycieczki. Te drugie rzecz jasna w Karkonosze: na Śnieżkę, do Karpacza i Przełęcz Okraj, i Rudawy Janowickie: do Janowic Wielkich czy "Szwajcarki".

W Kowarach zachował się stary układ zabudowy z kamieniczkami pochodzącymi z wieków XVIII i XIX. Niektóre z nich zawierają renesansowe detale. Ratusz to szkoła klasycystyczna. W gotyckim kościele Imienia Najświętszej Marii Panny znajdują się za to cenne barokowe (świątynia, po pożarze, została poddana barokizacji) ołtarze, malowidła i rzeźby świętych.

Podobnie jak w Kłodzku tak i w tutaj przespacerować się można po kamiennym moście, również ozdobionym figurą św. Jana Nepomucena. Twierdzy co prawda w Kowarach nie ma, jest za to Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, gdzie w skali 1:25 prezentowane są liczne obiekty architektoniczne regionu jak pałace, kościoły czy starówki miast.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Najwyżej położony tunel kolejowy w Polsce- Przełęcz Kowarska
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Mam nadzieję że miałeś aparat ze sobą ...

Autor: Artur74   Dodano: 2014-12-07  13:26:41
Niedawno także łaziłem pod ziemią ale na północy :) Foto podoba mi się :)

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2014-12-06  16:09:24
zobacz wszystkie komentarze w serwisie