Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: GranicaWłącz pokaz slajdów

skansen w Granicy
skansen w Granicy
Granica, siedziba Leśnictwa Kampinos
Granica, kapliczka leśników
Granica, kapliczka leśników
fragment kapliczki w Granicy
mrówki na spróchniałym drzewie
cmentarz wojenny w Granicy
Matka Boska z kapliczki w Granicy
Chata Kampinoska
Kapliczka Leśników
Muzeum Puszczy Kampinoskiej
Kapliczka leśników
kapliczka przy dębie św. Teresy
Kapliczka na drzewie. Granica
Chata Kampinoska
Łowiczanie
łowiczanki
chata w Skansenie Budownictwa Puszczańskiego
dożynki w Skansenie Budownictwa Puszczańskiego
Granica - Artykuły / Felietony
Cmentarze. Gdy gaśnie pamięć

Cmentarze. Gdy gaśnie pamięć

Cmentarze zajmują w życiu każdego narodu miejsce szczególne. "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie". To słynne powiedzenie Stefana kardynała Wyszyńskiego najlepiej oddaje ducha cmentarzy: ich ciszę, piękno i ulotność...

 Puszcza Kampinoska. Granica przed Roztoką

Puszcza Kampinoska. Granica przed Roztoką

Puszcza Kampinoska to naturalne miejsce wypoczynku dla mieszkańców Warszawy i okolic. Większość odwiedzających rozpoczyna jej poznawanie od, położonej w samym sercu Puszczy, wsi Roztoka. Tymczasem dużo bardziej urokliwa, pusta i malownicza jest znajdująca się na zachodzie Granica.

Artykuł dodano: 2022-05-24 | Autor: Autorzy serwisu PolskieKrajobrazy.pl
czytaj dalej
 
Artykuł dodano: 2022-05-24 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
Granica

Granica

miejscowość

Granica to najbardziej malownicza miejscowość w Kampinoskim Parku Narodowym. Położona na obrzeżach puszczy wieś powstała jako tzw. budy około 1795 r., lecz jej właściwa historia rozpoczęła się dopiero po wybudowaniu tu w latach międzywojennych zespołu drewnianych budynków nadleśnictwa Kampinos.

Zabytkowe budynki, utrzymane w modnym wówczas stylu tzw. architektury narodowej, są obecnie ozdobą miejscowości. W jednym z nich mieści się ośrodek dydaktyczno-muzealny KPN im. Prof. Jadwigi i Romana Kobendzów. Ze względu na swoją urodę budynki nadleśnictwa wielokrotnie służyły filmowcom jako naturalna dekoracja m.in. Krzysztofowi Zanussiemu w "Strukturze kryształu".

Obok zabytkowych zabudowań nadleśnictwa znajduje się niewielki, acz bardzo urokliwy skansen, do którego prowadzi Aleja Trzeciego Tysiąclecia. Wzdłuż niej w latach 1999 – 2000 posadzili młode dęby m.in. Prezydent Rzeczpospolitej i Prymas Polski oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

W Granicy znajduje się także przepiękny cmentarz wojenny z grobami żołnierzy 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich poległych w okolicy w dniach 16-17.IX.1939 r.