Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ekspresyjny pomnik poległych - Granica

Galeria: Granica Włącz pokaz slajdów

 
Ekspresyjny pomnik poległych - Granica

Tytuł zdjęcia: Ekspresyjny pomnik poległych - Granica


Autor: renifer
Data dodania: 2009-08-05
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3932 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na wojskowym cmentarzu w Granicy spoczywa 800 żołnierzy z Armii Poznań i Pomorze, m. in.: z 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, 9, 14 i 17 Pułku Ułanów Jazłowieckich, z 57, 58, 61 i 62 Pułku Piechoty i z 14 Pułku Artylerii Lekkiej poległych w walce z hitlerowskim najeźdźcą w dniach 16-18 września 1939 r. Cmentarz założony na planie przypominającym orła, zaprojektował ppor. Tadeusz Świerczewski, pseud. "Karol", który również znalazł tu wieczny spoczynek. Tutejszy cmentarz nie powstałby także bez pomocy i wielkiego serca leśniczego, inż. Stanisława Richtera, którego imię nosi pobliski obszar ochrony ścisłej "Nart". W 1971 r. na cmentarzu odsłonięty został bardzo sugestywny i ekspresyjny pomnik poległych według projektu Władysława Frycza.
Miejscowość: Granica
Kraina: Puszcza Kampinoska
Województwo: mazowieckie
Schowaj mapę

Granica

Granica to najbardziej malownicza miejscowość w Kampinoskim Parku Narodowym. Położona na obrzeżach puszczy wieś powstała jako tzw. budy około 1795 r., lecz jej właściwa historia rozpoczęła się dopiero po wybudowaniu tu w latach międzywojennych zespołu drewnianych budynków nadleśnictwa Kampinos.

Zabytkowe budynki, utrzymane w modnym wówczas stylu tzw. architektury narodowej, są obecnie ozdobą miejscowości. W jednym z nich mieści się ośrodek dydaktyczno-muzealny KPN im. Prof. Jadwigi i Romana Kobendzów. Ze względu na swoją urodę budynki nadleśnictwa wielokrotnie służyły filmowcom jako naturalna dekoracja m.in. Krzysztofowi Zanussiemu w "Strukturze kryształu".

Obok zabytkowych zabudowań nadleśnictwa znajduje się niewielki, acz bardzo urokliwy skansen, do którego prowadzi Aleja Trzeciego Tysiąclecia. Wzdłuż niej w latach 1999 – 2000 posadzili młode dęby m.in. Prezydent Rzeczpospolitej i Prymas Polski oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

W Granicy znajduje się także przepiękny cmentarz wojenny z grobami żołnierzy 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich poległych w okolicy w dniach 16-17.IX.1939 r.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Ekspresyjny pomnik poległych - Granica
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych