Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Lipa - charakterystyczna dla wsi tzw. brama weselna

Galeria: Lipa Włącz pokaz slajdów

 
Lipa - charakterystyczna dla wsi tzw. brama weselna

Tytuł zdjęcia: Lipa - charakterystyczna dla wsi tzw. brama weselna


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-03-08
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 7923 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Jak wiadomo każdy region ma swoje obyczaje weselne. Jednym z nich jest tak zwana "Brama", czyli zatrzymywanie orszaku weselnego w celu pobrania okupu za przejazd ulicą. Taki też zwyczaj panuje w Lipie, z tym jednak wyjątkiem, że tu zatrzymujący przebierają się za żołnierzy. Wszystko to z tego powodu, że od czasów powojennych znajdował się tu i znajduje do chwili obecnej ogromny poligon wojskowy. Tak więc wojsko wrosło w krajobraz wsi i do dnia dzisiejszego, choć już w mniejszej ilości żołnierze wciąż poruszają się po ulicach wsi, a codzienne życie mieszkańców umilają odgłosy strzelaniny i wybuchów.
Miejscowość: Lipa
Kraina: Lasy Janowskie
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Lipa

Lipa to duża wieś w powiecie stalowowolskim, w województwie podkarpackim. Otoczona jest lasami i stawami, a od zachodniej strony poligonem wojskowym. Przez Lipę przepływa rzeka Złodziejka.

Miejscowość założona została w XV wieku w zachodniej części Lasów Janowskich. W 1596 r. weszła wraz z przyległymi lasami w skład Ordynacji Zamoyskiej. Miejscowa ludność zajmowała się bartnictwem, myślistwem, wyrębem i obróbką drewna. W czasie Powstania Listopadowego pod Lipą stoczył potyczkę z wojskami carskimi oddział L. Szczanieckiego. W czasie II wojny światowej przebiegająca tędy linia kolejowa i tartak z nasycalnią podkładów kolejowych stawały się obiektem szeregu akcji partyzanckich.

Lipa leży na niezwykle cennych wodach leczniczych. Obecność podziemnych źródeł o uzdrowiskowych właściwościach potwierdziły przeprowadzone w latach 60 odwierty, odkrywające wodę mineralną z dużą zawartością związków siarki, znakomitą przy leczeniu chorób reumatycznych. Lipa ma szansę stać się renomowanym uzdrowiskiem. W Lipie znajduje się klub piłkarski "Czarni Lipa" założony w 1950 roku, szkoła podstawowa i gimnazjum im. "Szarych Szeregów" oraz kościół rzymskokatolicki Matki Boskiej Częstochowskiej i kościół polskokatolicki św. Piotra i Pawła.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Lipa - charakterystyczna dla wsi tzw. brama weselna
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych