Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Lipa - na grzyby

Galeria: Lipa Włącz pokaz slajdów

 
Lipa - na grzyby

Tytuł zdjęcia: Lipa - na grzyby


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-03-26
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 5252 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Lato i jesień to pory roku, w których miliony grzybiarzy wybierają się do lasów w poszukiwaniu grzybów. Z grzybami jest tak, że pojawiają się niemal w każdym miejscu Polski, z tym że w Lipie jest ich najwięcej. Grzyby żyją w symbiozie, albo rosną jako pasożyty pod wilgotnymi liśćmi i ukrywają się przed spojrzeniem ludzkim. Zbieranie grzybów jest połączeniem wypoczynku i polowania. Podobnie jak wędkarzowi, który w napięciu oczekuje drgnięcia żyłki, tak samo grzybiarzowi zbieranie grzybów zapewnia sporą dawkę adrenaliny. Przy okazji zbierania grzybów możemy przewentylować płuca zdrowym, leśnym powietrzem, a powietrze w Lipie jest bardzo zdrowe, bo jakby nie było Lipa to uzdrowisko.
Miejscowość: Lipa
Kraina: Lasy Janowskie
Województwo: podkarpackie
Tagi: grzyby  
Schowaj mapę

Lipa

Lipa to duża wieś w powiecie stalowowolskim, w województwie podkarpackim. Otoczona jest lasami i stawami, a od zachodniej strony poligonem wojskowym. Przez Lipę przepływa rzeka Złodziejka.

Miejscowość założona została w XV wieku w zachodniej części Lasów Janowskich. W 1596 r. weszła wraz z przyległymi lasami w skład Ordynacji Zamoyskiej. Miejscowa ludność zajmowała się bartnictwem, myślistwem, wyrębem i obróbką drewna. W czasie Powstania Listopadowego pod Lipą stoczył potyczkę z wojskami carskimi oddział L. Szczanieckiego. W czasie II wojny światowej przebiegająca tędy linia kolejowa i tartak z nasycalnią podkładów kolejowych stawały się obiektem szeregu akcji partyzanckich.

Lipa leży na niezwykle cennych wodach leczniczych. Obecność podziemnych źródeł o uzdrowiskowych właściwościach potwierdziły przeprowadzone w latach 60 odwierty, odkrywające wodę mineralną z dużą zawartością związków siarki, znakomitą przy leczeniu chorób reumatycznych. Lipa ma szansę stać się renomowanym uzdrowiskiem. W Lipie znajduje się klub piłkarski "Czarni Lipa" założony w 1950 roku, szkoła podstawowa i gimnazjum im. "Szarych Szeregów" oraz kościół rzymskokatolicki Matki Boskiej Częstochowskiej i kościół polskokatolicki św. Piotra i Pawła.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Lipa - na grzyby
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych