Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Urząd Miasta i Gminy w Sanoku

Galeria: Sanok Włącz pokaz slajdów

 
Urząd Miasta i Gminy w Sanoku

Tytuł zdjęcia: Urząd Miasta i Gminy w Sanoku


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-01-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 5278 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Rynek w Sanoku był świadkiem rozmaitych ważkich wydarzeń historycznych. To tutaj pani Elżbieta de Pilcza, na razie tylko Granowska, a za chwilę królowa i małżonka Władysława Jagiełły, wściekła iż do kościoła na uroczystość zaślubin ma się fatygować przez bajoro, rozkazała racjom sanockim ułożyć się elegancko w błocie. Po tak wymoszczonej drodze dzielnie pomaszerowała przed ołtarz. Tutaj defiladowali w swoich pelerynach strzelcy podkarpaccy wracając co roku do koszar w Sanoku. Tutaj kilkuset ludzi z płaczem paliło znicze na znak żałoby, gdy w 1972 roku stolicę nowoutworzonego powiatu bieszczadzkiego zlokalizowano nie w historycznym centrum administracyjnym, nie w Sanoku, ale w sąsiednim, nic nie znaczącym Lesku.
Miejscowość: Sanok
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Tagi: rynki miast  
Schowaj mapę

Sanok

Sanok jest powiatowym miastem regionu, jego głównym ośrodkiem komunikacyjnym, handlowym i gospodarczym. Najstarsze o nim wzmianki pochodzą z XI w.

Do połowy XIV osada leżała w granicach Rusi, prawa miejskie otrzymała w 1339 r., zanim jeszcze przyłączono ją do Polski. Miasto rozwijało się prężnie, leżało bowiem na skrzyżowaniu szlaków handlowych prowadzących na Ruś, Węgry i Śląsk. Jego losy były dość burzliwe. W ciągu setek lat Sanok przetrwał rządy Węgrów, dwa wielkie pożary, najazd Tatarów i panowanie austriackie.

Zakłady przemysłowe zaczęły powstawać w Sanoku w I poł. XIX w. Przez następne lata ich liczba rosła ("Autosan" i "Stomil" to właśnie sanockie marki), a miasto systematycznie się modernizowało. Zachował się w nim jednak średniowieczny układ urbanistyczny.

Dziś możemy podziwiać w Sanoku położone przy malowniczym rynku, XVII-wieczny zespół kościoła i klasztoru franciszkanów, XVIII-wieczny ratusz i kamienice, a także zamek, w którego wnętrzach urządzono muzeum. Jednymi z najcenniejszych eksponatów są kolekcje ikon, a także obrazów Zdzisława Beksińskiego.

Będąc w Sanoku, koniecznie trzeba zajrzeć także do Muzeum Budownictwa Ludowego, jednego z dwóch największych skansenów w Polsce. W tym niezwykłym miejscu, na 38 ha powierzchni, prezentowane jest wiejskie budownictwo Bieszczadów, Beskidu Niskiego i przyległych doń pogórzy.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Urząd Miasta i Gminy w Sanoku
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych