Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: SanokWłącz pokaz slajdów

Skansen w Sanoku. Gdy strumyk płynie z wolna...
Skansen w Sanoku. Fragment chałupy biedniackiej z Niebocka, 1901 r.
Skansen w Sanoku. Chałupa biedniacka z Niebocka, 1901 r.
Skansen w Sanoku. Pogórze Zachodnie. Na pierwszym planie chałupa z Rzepiennika Strzyżewskiego (1866 r.)
Skansen w Sanoku. Chałupa z Dąbrówki (obecnie Sanok), 1681 r.
Cerkiew greckokatolicka z Ropek k. Gorlic, 1801 r.
Łemkowska chałupa z Komańczy k. Sanoka, 1885 r.
Łemkowska chałupa z Komańczy k. Sanoka, 1885 r.
Łemkowska chałupa z Komańczy. Sanok
Szkoła z Wydrnej k. Brzozowa, ok. 1880 r.
Szkoła z Wydrnej k. Brzozowa, ok. 1880 r. Sanok
Ul z Pogórza. Sanok
Ul z Pogórza. Skansen w Sanoku
Magia kina. Sanok
Pomnik
Sanok - kościół Franciszkański
Sanocki rynek
Sanok - potok Płowiecki
Sanok - alejka w parku
Park w Sanoku
Sanok

Sanok

miejscowość

Sanok jest powiatowym miastem regionu, jego głównym ośrodkiem komunikacyjnym, handlowym i gospodarczym. Najstarsze o nim wzmianki pochodzą z XI w.

Do połowy XIV osada leżała w granicach Rusi, prawa miejskie otrzymała w 1339 r., zanim jeszcze przyłączono ją do Polski. Miasto rozwijało się prężnie, leżało bowiem na skrzyżowaniu szlaków handlowych prowadzących na Ruś, Węgry i Śląsk. Jego losy były dość burzliwe. W ciągu setek lat Sanok przetrwał rządy Węgrów, dwa wielkie pożary, najazd Tatarów i panowanie austriackie.

Zakłady przemysłowe zaczęły powstawać w Sanoku w I poł. XIX w. Przez następne lata ich liczba rosła ("Autosan" i "Stomil" to właśnie sanockie marki), a miasto systematycznie się modernizowało. Zachował się w nim jednak średniowieczny układ urbanistyczny.

Dziś możemy podziwiać w Sanoku położone przy malowniczym rynku, XVII-wieczny zespół kościoła i klasztoru franciszkanów, XVIII-wieczny ratusz i kamienice, a także zamek, w którego wnętrzach urządzono muzeum. Jednymi z najcenniejszych eksponatów są kolekcje ikon, a także obrazów Zdzisława Beksińskiego.

Będąc w Sanoku, koniecznie trzeba zajrzeć także do Muzeum Budownictwa Ludowego, jednego z dwóch największych skansenów w Polsce. W tym niezwykłym miejscu, na 38 ha powierzchni, prezentowane jest wiejskie budownictwo Bieszczadów, Beskidu Niskiego i przyległych doń pogórzy.