Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pocztówka z Sanoka

Galeria: Sanok Włącz pokaz slajdów

 
Pocztówka z Sanoka

Tytuł zdjęcia: Pocztówka z Sanoka


Autor: Andrzej Karpacz
Data dodania: 2015-12-13
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1758 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Skansen w Sanoku Utworzony w 1958 roku z inicjatywy Aleksandra Rybickiego. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to największy skansen w Polsce - ma powierzchnię 38 ha. Składa się z pięciu sektorów, odpowiadających głównym grupom etnicznym południowo - wschodniej Polski, i liczy łącznie kilkadziesiąt obiektów, od wiejskich chat do kapliczek przydrożnych, a także dwie cerkwie ( trzecia w trakcie rekonstrukcji ) i kościół. W "nizinnej" części skansenu, na nadrzecznej równinie rozmieszczono obiekty przeniesione z wsi Dolinian (ukraińskiej ludności okolic Sanoka) oraz Pogórzan Wschodnich i Zachodnich - Polaków zamieszkujących podgórskie tereny położone dalej na zachód. Na zalesionym stoku wzgórza zgodnie z logiką umieszczono sektory góralskie: łemkowski i bojkowski.
Miejscowość: Sanok
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Tagi: skanseny  
Schowaj mapę

Sanok

Sanok jest powiatowym miastem regionu, jego głównym ośrodkiem komunikacyjnym, handlowym i gospodarczym. Najstarsze o nim wzmianki pochodzą z XI w.

Do połowy XIV osada leżała w granicach Rusi, prawa miejskie otrzymała w 1339 r., zanim jeszcze przyłączono ją do Polski. Miasto rozwijało się prężnie, leżało bowiem na skrzyżowaniu szlaków handlowych prowadzących na Ruś, Węgry i Śląsk. Jego losy były dość burzliwe. W ciągu setek lat Sanok przetrwał rządy Węgrów, dwa wielkie pożary, najazd Tatarów i panowanie austriackie.

Zakłady przemysłowe zaczęły powstawać w Sanoku w I poł. XIX w. Przez następne lata ich liczba rosła ("Autosan" i "Stomil" to właśnie sanockie marki), a miasto systematycznie się modernizowało. Zachował się w nim jednak średniowieczny układ urbanistyczny.

Dziś możemy podziwiać w Sanoku położone przy malowniczym rynku, XVII-wieczny zespół kościoła i klasztoru franciszkanów, XVIII-wieczny ratusz i kamienice, a także zamek, w którego wnętrzach urządzono muzeum. Jednymi z najcenniejszych eksponatów są kolekcje ikon, a także obrazów Zdzisława Beksińskiego.

Będąc w Sanoku, koniecznie trzeba zajrzeć także do Muzeum Budownictwa Ludowego, jednego z dwóch największych skansenów w Polsce. W tym niezwykłym miejscu, na 38 ha powierzchni, prezentowane jest wiejskie budownictwo Bieszczadów, Beskidu Niskiego i przyległych doń pogórzy.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Pocztówka z Sanoka
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Śliczna kompozycja :)

Autor: Halina Siwczyk   Dodano: 2015-12-17  08:30:11
Śliczna pamiątką z Sanoka :)

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2015-12-15  12:36:14
Wybieram się tam jak sójka za morze. Pocztówka zachęca do odwiedzin.

Autor: Bogusław Pupiec   Dodano: 2015-12-13  18:47:56
Piękna pocztówka :) Dzięki za opis :)

Autor: ElaJ   Dodano: 2015-12-13  16:35:00
zobacz wszystkie komentarze w serwisie