Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pocztówka z Sanoka

Galeria: Sanok Włącz pokaz slajdów

 
Pocztówka z Sanoka

Tytuł zdjęcia: Pocztówka z Sanoka


Autor: Andrzej Karpacz
Data dodania: 2015-12-16
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1352 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Chatka Baby Jagi
Miejscowość: Sanok
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Tagi: skanseny  
Schowaj mapę

Sanok

Sanok jest powiatowym miastem regionu, jego głównym ośrodkiem komunikacyjnym, handlowym i gospodarczym. Najstarsze o nim wzmianki pochodzą z XI w.

Do połowy XIV osada leżała w granicach Rusi, prawa miejskie otrzymała w 1339 r., zanim jeszcze przyłączono ją do Polski. Miasto rozwijało się prężnie, leżało bowiem na skrzyżowaniu szlaków handlowych prowadzących na Ruś, Węgry i Śląsk. Jego losy były dość burzliwe. W ciągu setek lat Sanok przetrwał rządy Węgrów, dwa wielkie pożary, najazd Tatarów i panowanie austriackie.

Zakłady przemysłowe zaczęły powstawać w Sanoku w I poł. XIX w. Przez następne lata ich liczba rosła ("Autosan" i "Stomil" to właśnie sanockie marki), a miasto systematycznie się modernizowało. Zachował się w nim jednak średniowieczny układ urbanistyczny.

Dziś możemy podziwiać w Sanoku położone przy malowniczym rynku, XVII-wieczny zespół kościoła i klasztoru franciszkanów, XVIII-wieczny ratusz i kamienice, a także zamek, w którego wnętrzach urządzono muzeum. Jednymi z najcenniejszych eksponatów są kolekcje ikon, a także obrazów Zdzisława Beksińskiego.

Będąc w Sanoku, koniecznie trzeba zajrzeć także do Muzeum Budownictwa Ludowego, jednego z dwóch największych skansenów w Polsce. W tym niezwykłym miejscu, na 38 ha powierzchni, prezentowane jest wiejskie budownictwo Bieszczadów, Beskidu Niskiego i przyległych doń pogórzy.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Pocztówka z Sanoka
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Ufff ulżyło mi ... naprawdę ; bywa, że człowiek czegoś nie zauważy ... a czasami bywa, że choć byśmy inaczej kadrować chcieli , jakaś trudność powstaje i przyjąć trzeba to, co dostajemy. Serdeczności :)

Autor: Słonecznik (Maryla)   Dodano: 2016-01-04  21:19:55
Ja się wcale nie gniewam. Dzięki za spostrzegawczość ,ale z braku edycji nie mogę poprawić

Autor: Andrzej Karpacz   Dodano: 2016-01-04  20:51:02
Jak ja żałuję, że nie mam zdjęć z Sanoka! Z wielką przyjemnością choć powolutku przeglądam Twoje widokóweczki ... bardzo mi się podobają (choć tutaj ciachnęłabym ten fragment drzewa z prawej i byłoby wg mnie idealnie - nie gniewaj się za to moje widzimiesię)

Autor: Słonecznik (Maryla)   Dodano: 2016-01-04  19:54:11
zobacz wszystkie komentarze w serwisie