Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Skansen w Sanoku

Galeria: Sanok Włącz pokaz slajdów

 
Skansen w Sanoku

Tytuł zdjęcia: Skansen w Sanoku


Autor: Dariusz Żuk
Data dodania: 2017-09-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1153 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Stare ule. Trzeba przyznać, że są piękne.
Miejscowość: Sanok
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Sanok

Sanok jest powiatowym miastem regionu, jego głównym ośrodkiem komunikacyjnym, handlowym i gospodarczym. Najstarsze o nim wzmianki pochodzą z XI w.

Do połowy XIV osada leżała w granicach Rusi, prawa miejskie otrzymała w 1339 r., zanim jeszcze przyłączono ją do Polski. Miasto rozwijało się prężnie, leżało bowiem na skrzyżowaniu szlaków handlowych prowadzących na Ruś, Węgry i Śląsk. Jego losy były dość burzliwe. W ciągu setek lat Sanok przetrwał rządy Węgrów, dwa wielkie pożary, najazd Tatarów i panowanie austriackie.

Zakłady przemysłowe zaczęły powstawać w Sanoku w I poł. XIX w. Przez następne lata ich liczba rosła ("Autosan" i "Stomil" to właśnie sanockie marki), a miasto systematycznie się modernizowało. Zachował się w nim jednak średniowieczny układ urbanistyczny.

Dziś możemy podziwiać w Sanoku położone przy malowniczym rynku, XVII-wieczny zespół kościoła i klasztoru franciszkanów, XVIII-wieczny ratusz i kamienice, a także zamek, w którego wnętrzach urządzono muzeum. Jednymi z najcenniejszych eksponatów są kolekcje ikon, a także obrazów Zdzisława Beksińskiego.

Będąc w Sanoku, koniecznie trzeba zajrzeć także do Muzeum Budownictwa Ludowego, jednego z dwóch największych skansenów w Polsce. W tym niezwykłym miejscu, na 38 ha powierzchni, prezentowane jest wiejskie budownictwo Bieszczadów, Beskidu Niskiego i przyległych doń pogórzy.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Skansen w Sanoku
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
To już moja kolejna wizyta w tym miejscu i teraz już wiem, że następnym razem jak tu przyjadę to wezmę wycieczkę z przewodnikiem. Opowiadają świetnie, a przynajmniej ci starsi ;)

Autor: Dariusz Żuk   Dodano: 2017-09-10  20:03:37
Byłem tam przed laty. Wart dłuższego pobytu.

Autor: Krzysztof T.   Dodano: 2017-09-03  14:48:48
zobacz wszystkie komentarze w serwisie