Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Lilie wodne. Lasy Janowskie

Galeria: Lasy Janowskie Włącz pokaz slajdów

 
Lilie wodne. Lasy Janowskie

Tytuł zdjęcia: Lilie wodne. Lasy Janowskie


Autor: Anna Kuziora
Data dodania: 2009-06-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 9  Odsłon: 4320 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Grzybienie białe (Nymphaea alba L.), nazywane bywają często także nenufarami lub liliami wodnymi. W Polsce jest to gatunek pospolity. Dość licznie występuje zwłaszcza na niżu głównie w stawach i oczkach wodnych. Mimo to jest to roślina chroniona. Wykorzystywana bywa w celach leczniczych, a dawniej służyła także, jako roślina barwiarska.  Bez względu jednak na jej przymioty zdrowotne i walory przyrodnicze jest to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych roślin wodnych rosnących w naszym kraju.
Kraina: Lasy Janowskie
Województwo: podkarpackie
Tagi: przyroda  
Schowaj mapę

Lasy Janowskie

Lasy Janowskie, stanowiące środkową i zachodnią część Puszczy Solskiej, są jednym z największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce. Pokrywają Równinę Biłgorajską, będącą częścią Kotliny Sandomierskiej.

Przeważająca część drzewostanu objęta jest ochroną w ramach Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie oraz Leśnego Kompleksu Promocyjnego. Jego przeważającą część zajmują bory sosnowe, z enklawami lasów mieszanych i jodłowych. Krajobraz urozmaicają piaszczyste wydmy poprzecinane malowniczymi dolinami śródleśnych rzek oraz rozległe kompleksy stawów rybnych.

Lasy Janowskie to także prawdziwy raj dla zapalonych ornitologów. Można zobaczyć tu całą plejadę rodzimego ptactwa m.in. orła bielika, żurawia, orlika krzykliwego, bąka, cietrzewia, głuszca oraz bociana czarnego.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Dziękuję - jadę do Lipy w czwartek 02.07. i będę tam kilkanaście dni, więc będzie czas na spotkanie -:).

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2009-06-29  13:35:42
Miło mi bardzo :-) Wiem że to banał, ale brak czasu sprawił, iż ostatnio zaniedbuję fotografię. Nie wiem czy uda nam się spotkać (będę w Lipie dopiero późnym popołudniem). Ale tak, czy siak, chętnie obejrzę kawał dobrej fotografii z "własnego podwórka" :-) Pozdrawiam również.

Autor: Anna Kuziora   Dodano: 2009-06-28  22:42:32
Właśnie przed chwilką myślałem o Pani -:) i oglądałem wszystkie Pani zdjęcia. Cieszę się, że mogę znów podziwiać piękne widoki z ojczystych terenów. Pozdrawiam i do zobaczenia, bo w czwartek jadę do Lipy.

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2009-06-28  21:11:04
zobacz wszystkie komentarze w serwisie