Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Lipa - wieża ciśnień z odwiertem wód mineralnych

Galeria: Lasy Janowskie Włącz pokaz slajdów

 
Lipa - wieża ciśnień z odwiertem wód mineralnych

Tytuł zdjęcia: Lipa - wieża ciśnień z odwiertem wód mineralnych


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-07-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 2  Odsłon: 5126 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wieża wybudowana została w latach pięćdziesiątych na potrzeby Nasycalni Podkładów Kolejowych w Lipie. Jest dobrze widoczna od strony stacji PKP. W trakcie prowadzenia prac ziemnych przy budowie wieży nagle wytrysnęła mineralna woda o przykrym zapachu w kolorze żółto - zielonym. Natychmiast zaczopowano stalowe rury, przez które woda ze związkami siarki tryskała z dużą siłą na zewnątrz. Mimo stali i betonu, woda po kilkunastu latach pokonała wszystkie przeszkody i wylewała się na powierzchnię. Towarzyszył temu zjawisku przykry zapach, lecz mieszkańcy dobrze znali właściwości tej wody i niejednego z nich uleczyła ona z reumatyzmu i innych dolegliwości neurologiczno - ortopedycznych. Po zbadaniu wody wyszło na jaw, że są to wody siarczkowe oraz siarczanowo - chlorkowo - wodorowęglanowo - sodowo - wapienne.
Miejscowość: Lipa
Kraina: Lasy Janowskie
Województwo: podkarpackie
Tagi: zabytki techniki  
Schowaj mapę

Lasy Janowskie

Lasy Janowskie, stanowiące środkową i zachodnią część Puszczy Solskiej, są jednym z największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce. Pokrywają Równinę Biłgorajską, będącą częścią Kotliny Sandomierskiej.

Przeważająca część drzewostanu objęta jest ochroną w ramach Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie oraz Leśnego Kompleksu Promocyjnego. Jego przeważającą część zajmują bory sosnowe, z enklawami lasów mieszanych i jodłowych. Krajobraz urozmaicają piaszczyste wydmy poprzecinane malowniczymi dolinami śródleśnych rzek oraz rozległe kompleksy stawów rybnych.

Lasy Janowskie to także prawdziwy raj dla zapalonych ornitologów. Można zobaczyć tu całą plejadę rodzimego ptactwa m.in. orła bielika, żurawia, orlika krzykliwego, bąka, cietrzewia, głuszca oraz bociana czarnego.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych