Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ulanów - kościół św. Jana Chrzciciela i św. Barbary

Galeria: Ulanów Włącz pokaz slajdów

 
Ulanów - kościół św. Jana Chrzciciela i św. Barbary

Tytuł zdjęcia: Ulanów - kościół św. Jana Chrzciciela i św. Barbary


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-03-12
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3148 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Bezpośrednio po nadaniu praw miejskich Ulanowowi w 1616 roku, zbudowano tu najpierw kapliczkę, a w 1643 roku syn założyciela Ulanowa, Jan Hilary Uliński - chorąży halicki zbudował kościół z drzewa modrzewiowego. Kościół w Ulanowie jest świątynią trójnawową. Jest jednym z najwcześniejszych przykładów zachowanych w kraju nowożytnych trójnawowych kościołów drewnianych. Kościół wraz z prezbiterium i przedsionkiem ma 34 metry długości. Część trzynawowa tworzy bez mała kwadrat o wymiarach 14x14 m.
Miejscowość: Ulanów
Kraina: Sandomierz i okolice
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Ulanów

Ulanów położony jest w widłach rzek Sanu i Tanwi, w północnej części województwa podkarpackiego, pośrodku powiatu niżańskiego.

Około 900 lat temu, zalążkiem osady było targowisko położone przy przewozie na Sanie w pobliżu ujścia Tanwi. Targowisko to wykorzystywano jako miejsce postoju płynących rzeką statków.

W 1616 roku podczaszy ziemi przemyskiej Stanisław Uliński - Ulina otrzymał od króla Zygmunta III zgodę na założenie miasteczka Ulina z prawem magdeburskim i przywilejem na trzy doroczne i dwa tygodniowe jarmarki. Nazwę miasta z czasem zmieniono na Ulanów.

Sławę i bujny rozkwit od XVII do XIX wieku Ulanów zawdzięcza rzemiosłu szkutniczemu i silnemu ośrodkowi flisackiemu. U ujścia Tanwi do Sanu znajdowała się przystań rzeczna zwana palem, do której zawijały statki żeglugi śródlądowej. Ruchliwość portu w Ulanowie odzwierciedla nadane mu wtedy miano małego Gdańska.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Ulanów - kościół św. Jana Chrzciciela i św. Barbary
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych