Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ulanów - kościół p.w. Św.Trójcy

Galeria: Ulanów Włącz pokaz slajdów

 
Ulanów - kościół p.w. Św.Trójcy

Tytuł zdjęcia: Ulanów - kościół p.w. Św.Trójcy


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-03-12
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 4171 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Jest to kościół z drzewa modrzewiowego, o pięknej konstrukcji, wybudowany w 1690 roku, pod wezwaniem Św. Trójcy. Kościół ten jest zwany flisackim zapewne stąd, że wybudowany został m.in. ze składek mieszczan ulanowskich, których większość trudniła się flisactwem. Kościół ten konsekrował w 1743 roku ks. Michał Kunicki, biskup sufragan krakowski.
Miejscowość: Ulanów
Kraina: Sandomierz i okolice
Województwo: podkarpackie
Tagi: barok kościoły  
Schowaj mapę

Ulanów

Ulanów położony jest w widłach rzek Sanu i Tanwi, w północnej części województwa podkarpackiego, pośrodku powiatu niżańskiego.

Około 900 lat temu, zalążkiem osady było targowisko położone przy przewozie na Sanie w pobliżu ujścia Tanwi. Targowisko to wykorzystywano jako miejsce postoju płynących rzeką statków.

W 1616 roku podczaszy ziemi przemyskiej Stanisław Uliński - Ulina otrzymał od króla Zygmunta III zgodę na założenie miasteczka Ulina z prawem magdeburskim i przywilejem na trzy doroczne i dwa tygodniowe jarmarki. Nazwę miasta z czasem zmieniono na Ulanów.

Sławę i bujny rozkwit od XVII do XIX wieku Ulanów zawdzięcza rzemiosłu szkutniczemu i silnemu ośrodkowi flisackiemu. U ujścia Tanwi do Sanu znajdowała się przystań rzeczna zwana palem, do której zawijały statki żeglugi śródlądowej. Ruchliwość portu w Ulanowie odzwierciedla nadane mu wtedy miano małego Gdańska.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Ulanów - kościół p.w. Św.Trójcy
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych